Lemmy Kilmister

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lemmy Kilmister
Lemmy-02.jpg
Základné informácie
Popis umelca anglický hudobník
Rodné meno Ian Fraiser Kilmister
Umelecké mená Lemmy
Ian Fraser Willis
Lemmy von Motörhead
Narodenie 24. december 1945 (69 rokov)
Stoke-on-Trent, Anglicko
Žáner metal, Rock and roll
Hrá na nástroje basová gitara, gitara
Roky pôsobenia 1965 – súčasnosť
Súvisiace
články
Motörhead, Hawkwind, The Damned, Opal Butterfly, Sam Gopal, Probot, The Head Cat
Webstránka imotorhead.com

Lemmy Kilmister (narodený Ian Fraiser Kilmister * 24. december 1945) je anglický spevák a basgitarista, zakladajúci člen heavymetalovej skupiny Motörhead. Jeho výzor, hrubé fúzy a drsný spev z neho spravili ľahko rozpoznateľnú kultovú osobnosť.

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Burslem v Stoke-on-Trent (grófstvo Staffordshire) v Anglicku 24. decembra 1945. Keď mal Kilmister tri mesiace, jeho otec, bývalý vojenský kňaz Royal Air Force, sa rozviedol s jeho matkou. Jeho matka spolu s jeho starou mamou sa presťahovali do Newcastle-under-Lyme, neskôr do mesta Madeley.

Vo veku 10 rokov sa jeho matka vydala za Georgea Willisa, ktorý mal z predošlého manželstva dve deti s ktorými Kilmister moc nevychádzal. Rodina sa presťahovala do Walesu, konkrétne do mesta Benllech v Anglesey. V tomto čase začal Kilmister prejavovať záujem o rock and roll, dievčatá a kone. Navštevoval školu Ysgol Syr Thomas Jones School v Amlwch, kde dostal prezývku Lemmy. Sám si nie je istý odkiaľ, je možné že z frázy známej pre žobranie.

Keď mal 16 vydal na vystúpení v Cavern Clube slávnych The Beatles, neskôr sa naučil hrať ich skladby z ich prvého albumu. Obdivoval tiež sarkastickú povahu skupiny, hlavne Johna Lennona. Po odchode zo školy a presťahovaní rodiny do mesta Conwy, Lemmy si zarábal manuálnou prácou, vrátane práce v továrne Hotpoint a hrával v miestnych skupinách akými boli napr. The Sundowners a navštevoval školu pre jazdenie na koni. Vo veku 17 spoznal dievča Cathy s ktorou sa presťahoval do Stockportu a s ktorou mal syna Seana, ktorého neskôr dali na adopciu.

Nahrávky a vystupovanie[upraviť | upraviť zdroj]

V Stockporte bol členom kapiel The Rainmakers a neskôr The Motown Sect, s ktorými hrával tri roky v severných kluboch. S cieľom postúpiť v svojej kariére ďalej sa v roku 1965 stal členom skupiny The Rockin' Vickers, ktorý podpísali zmluvu s CBS, vydali tri single a odohrali turné po Európe (podľa niektorých správ boli prvou britskou kapelou, ktorá vystúpila v Juhoslávii[chýba zdroj]). Počas vystupovania so skupinu žil v Manchestri, kde stretol Tracy, s ktorou mal syna Paula.

V roku 1967 sa presťahoval do Londýna. Býval v byte spolu s Noelom Reddingom, ktorý bol basgitarista The Jimi Hendrix Experience a Lemmy dostal možnosť byť členom skupiny ako personál na turné. V roku 1968 sa stal členom psychedelickej skupiny Sam Gopal s ktorou nahral album Escalator. Po tom, čo v Chelsea stretol Simona Kinga dostal príležitosť hrať v skupine Opal Butterfly.[1] Skupina ale zakrátko zanikla, nedokázala dosiahnuť záujem svojich singlov. V tomto čase Lemmy rozmýšľal nad zmenou svojho mena na priezvisko svojho nevlastného otca (Willis) ale nakoniec zostal pri svojom rodnom mene.

V roku 1971 sa stal členom space rockovej skupiny Hawkind, ktorí pochádzali z Ladbroke Grove. Nemal veľa skúseností v hraní na basovej gitare ale onedlho zdokonalil svoje hranie, ktoré bolo ovplyvnenie jeho predošlo hrou na rytmickej gitare. Často používa double-stopy a akordy namiesto jednoduchých nôt, ktoré používa väčšina basgitaristov. Jeho hra na basovej gitare bola podstatnou časťou piesní skupiny, najmarkantnejšia na albume Space Ritual. Bol tiež spevákom skupiny v niektorých skladbách, napríklad na „Silver Machine“, ktorá dosiahla v rebríčku hitparády tretie miesto v roku 1972.

Motörhead[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Motörhead

Lemmy bol v roku 1975 prepustený zo skupiny Hawkind. Príčinou bolo jeho zadržanie na kanadskej hranici za držanie drôg, strávil päť dní vo väznici. Po týchto udalostiach Lemmy zakladal novú skupinu, gitaristom bol Larry Wallis (bývalý člen Pink Fairies, Steve Took's Shagrat a UFO) a bubeníkom Lucas Fox. Wallis bol nevlastným otcom Lemmyho syna Paula. Názov novej skupiny bol pôvodne „Bastard“. Po tom, čo im manažér oznámil, že s týmto menom sa nedostanú na Top of the Pops Lemmy zmenil názov skupiny na Motörhead – titul poslednej skladby, ktorú zložil v skupine Hawkind.[2]

Onedlho Wallisa a Foxa nahradili gitarista "Fast" Eddie Clarke a bubeník Phil „Philthy Animal“ Taylor a v tejto zostave začínala skupina dosahovať úspech. Zvuk skupiny mal úspech u Lemmyho predošlých fanúšikov ako aj novovznikajúcej vrstvy fanúšikov punk rocku. Podľa vlastných slov cíti väčšiu podobnosť s punkermi než metalistami a jeho vokál bol v tú dobu v anglickom rocku jedinečný. Úspech skupiny dosiahol vrchol v 1980 a 1981, kedy skupina mala viacero hitov na popredných priečkach, vrátane singlu „Ace of Spades“ a vydala úspešný album No Sleep 'til Hammersmith. Motörhead sa odvtedy stali jednou z najvplyvnejších hudobných skupín v žánru heavy metal a hoci Lemmy je jediný nepretržitý člen skupiny skupina vystupuje dodnes. Hoci sa zostava skupina počas jej 30-ročnej histórie viackrát menila, trojica Lemmy, Phil Campbell a Mikkey Dee zostala od roku 1995 rovnaká dodnes.

Lemmy tiež pracoval a vystupoval s viacero inými hudobníkmi, príležitostne vystupuje so skupinu Hawkwind. Spolupracoval ako textár a skladateľ na albume Ozzyho Osbourna na albume No More Tears z roku 1991. Napísal texty na piesne „Hellraiser“, (ktorá neskôr vyšla ako singel Motörhead) „Desire“, „I Don't Want to Change the World“ a na singel „Mama I'm Coming Home“. Lemmy uviedol vo viacerých rozhovoroch, že si zarobil viac peňazí z honorárov z tej jednej piesne, než počas celej kariéry v skupine Motörhead. V novembri 2002 vydal Lemmy svoju autobiografiu pod názvom White Line Fever. V roku 2005 vyhrala skupina svoje prvé ocenenie Grammy, keď prekonala skupiny Slipknot, Killswitch Engage, Hatebreed a Cradle of Filth za cenu Najlepší metalový výkon s ich coververziou „Whiplash“ od Metallicy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Simon King and Hawkind. ukonline. (po anglicky)
  2. Motörhead Chronology. Official Motörhead site. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lemmy na anglickej Wikipédii.