Slipknot

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Slipknot
Slipknot.jpg
Základné informácie
Pôvod USA Des Moines, Iowa, USA
Žáner(-re) numetal, Alternatívny metal
Pôsobenie 1995 – súčasnosť
Vydavateľstvá Roadrunner Records
Súvisiace články Stone Sour, Murderdolls, To My Surprise, DJ Starscream, Dirty Little Rabbits, Scar The Martyr, Junk Beer Kidnap Band, Will Haven, Roadrunner United, Anal Blast
Webstránka www.slipknot1.com
Členovia skupiny:
Corey Taylor
James Root
Mick Thomson
Sid Wilson
Chris Fehn
Craig Jones
Shawn Crahan
Alessandro Venturella
Jay Weinberg
Bývalí členovia
Paul Gray (zosnulý)
Anders Colsefini
Greg Welts
Josh Brainard
Brandon Darner
Donnie Steele
Quad Nong
Patrick M. Neuwirt
Joey Jordison

Slipknot (niekedy písaná SlipKnoT) je americká nu metalová hudobná skupina z Iowy z mesta Des Moines.

Skupina vznikla v roku 1995 a momentálne má podpísanú zmluvu s Roadrunner Records. Medzi jej fanúšikmi nepanuje jednota v názore na to, či skupina hrá nu metal alebo alternatívny metal. Je známa najmä tým, že jej členovia nosia na vystúpeniach aj vo videoklipoch masky z filmových hororov, špeciálne obleky a oslovujú sa číslami.

Skupina bola nominovaná na ocenenie Grammy pre "Najlepšiu Metalovú Skupinu" a "Najlepšiu Hardrockovú Skupinu" za pesničky z piatich albumov a v roku 2006 vyhrala svoju prvú Grammy.

Člen skupiny Corey Taylor (spev) spieva v skupine Stone Sour, v ktorej je aj gitarista James Root. Sid Wilson pôsobí ako individuálny interpret pod menom DJ Starscream. Craig Jones pôsobil v inej skupine, kde hral na gitaru.

Hudobné skupiny s najväčším vplyvom sú Black Sabbath, Slayer, Judas Priest, Korn, AC/DC, Kiss a Beastie Boys.[1][2]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Skupina vznikala na začiatku 90. rokov. Aj keď sa za počiatočný rok pokladá 1995, skupina existovala už v roku 1993, no financie a počet členov neboli dostatočné. Hneď v roku 1993 bola skupina prehlásená za zaniknutú. V roku 1995 sa to opäť pokúsili rozbehnúť 2 zakladatelia Shawn Crahan, ktorý spočiatku pracoval v skupine ako zvárač perkusií a kovov a Paul Gray, ktorý už vtedy hral na basovej gitare. Ako každá skupina, tak aj Slipknot potrebovali bubenníka. Po dlhých dohadoch zobrali k sebe Joeyho Jordisona, ktorý bol známy najmä extra rýchlymi sólami na bicích. Ako základ skupiny potrebovali gitaristu a už onedlho si zohnali miestneho majstra menom James Root. Skupina chcela byť mnohými smermi výnimočná a nebolo žiadnym tajomstvom, že chcú ešte jedného gitaristu. Po dlhom presviedčaní zohnali Micka Thomsona, ktorý bol učiteľom na hudobnej škole. Do skupiny prijali aj ich známeho Craiga Jonesa, ktorý tam chcel hrať na gitare, no gitaristov už mali dosť, a tak sa rozhodol hrať na sample. Nikto zo skupiny poriadne nevedel, o čo ide a s radosťou prijali nový nápad. Keď sa dostal do skupiny perkusionista Chris Fehn, Shawn Crahan sa rozhodol hrať tiež na perkusiách, a tak vytvoriť zaujímavý hudobný efekt. Neskôr sa dopočuli o spevákovi skupiny Stone Sour menom Corey Taylor. Shawn Crahan, Paul Gray a Joey Jordison sa za ním vybrali a našli ho ako predavača v sexshope. Ich pozvánka do skupiny znela jasne a tvrdo: „Pridaj sa k nám, lebo ťa tu rozmlátime!" Corey už o skupine Slipknot počul a zavalený úžasom sa k nim pridal. Cítil, že je to niečo nové, niečo atypické, čo chcú priniesť do sveta hudby a situáciu využil. Skupina mala dosť odvahy ešte prijať disdžokeja, čo sa bežne k metalu nehodí. Našli si lokálne známeho Sida Wilsona, a tak skupina dosiahla počet 9, čo je na bežnú skupinu 2-násobne viac a vytváralo to zaujímavú mienku o skupine.

Slipknot (1995-2000)[upraviť | upraviť zdroj]

Už po roku existencie vznikla v Paulovej garáži nahrávka Mate.Feed.Kill.Repeat, s ktorou prerazili iba na lokálnej scéne. Hneď po tom nahrali nikdy nevydaný album Crowz. Aby uspeli, navštívili centrály miestnych rádií a začali viac koncertovať (hlavne v miestnom klube Safari). Celkovo investovali do týchto demo nahrávok 40 000 USD! Skupina prerazila až do Európy už svojim debutom, ktorý bol vydaný 29. júna 1995. Tvrdo bojovali o to, aby zaujali aspoň v Spojených štátoch amerických. Album Slipknot je prevažne nu metal s jemne vyváženými thrash metalovými zvukmi. Ich debut obsahuje 15 skladieb, z čoho sú 2 single. Klipy ku singlom Wait And Bleed a Spit It Out veľmi nezaujali, nakoľko ide prevažne o videá z koncertov, no zato až 8 songov prerazilo live a dodnes majú veľkú popularitu. Ide o songy 742617000027, (sic), Eyeless, Wait And Bleed, Surfacing, Spit It Out, Purity a Scissors. Texty piesní nemali vážnu tematiku, napr. Eeyore hovorí o blonďavom mladíkovi, ktorý bol účastníkom a hlavným zdrojom bordelu na prvých shows Slipknot v Safari Clube v Des Moines. Okrem hudby sa preslávili aj výzorom. Málokde sa dá nájsť tak početná a energická skupina ako je Slipknot. Aj na živých koncertoch vystupovali v hororových maskách a špeciálnych oblekoch zväčša červenej farby. Zaujímavosťou je, že počas nahrávania prvého albumu ich producent Ross Robinson motivoval tak, že po nich hádzal kvetináče.

Iowa (2001-2003)[upraviť | upraviť zdroj]

Fanúšikovia skupiny Slipknot tzv. maggots nemuseli dlho čakať na ďalšiu dosku. Už o 2 roky po debute bola vydaná nová štúdiová nahrávka, ktorá niesla názov krajiny odkiaľ kapela pochádza. Na druhej strane, začínali sa najhoršie časy kapely. Pri rozhovore s Loudwire odhalil Corey Taylor, že kapela nespolupracovala. Každý z členov skupiny okrem Shawna Crahana a Paula Graya bol pod kontinuálnym vplyvom návykových látok a podobných závislostí. Tiež poznamenal, že nebyť týchto dvoch členov, kapela by sa rozpadla. Tzv. rituály pred koncertmi sa konali iba pre príjemný pohľad kamier, no vo vnútri sa nikto z nich necítil ako člen bratstva kapely. Koncerty a hlavne texty albumu mali temnejšie nádychy. Popularita bola vďaka / napriek tomu rozšírenejšia. V roku 2002 dokonca natočili CD Disasterpieces z live show zo Švédska.

Zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Paul Gray (#2) – basová gitara, vokály (zosnulý)
 • Joey Jordison (#1) – Bicie
 • Greg "Cuddles" Welts – perkusie
 • Josh "Gnar" Brainard – gitara
 • Brandon Darner – turntables, čiže DJ
 • Donnie Steele – gitara
 • Quan "Meld" Nong – sample, klávesy
 • Patrick M. Neuwirth – gitara
 • Anders Colsefini – spev, perkusie

Koncertné turné[upraviť | upraviť zdroj]

Donnie Steele – gitara (1995 – 1996), basová gitara (2011 – súčasnosť)[3]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Demá[upraviť | upraviť zdroj]

Koncertné albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. AOL Slipknot biography. AOL. prístup: 2007-12-24.
 2. DiMartino, Dave, "Not Clowning Around", Yahoo!, 2004-07-15. z 2007-12-24.
 3. Slipknot oznámili jméno baskytaristy pro nadcházejíci tour

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]