Lipkavec pravý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
lipkavec pravý
CublesuSJ2012 (91).JPG
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Galium verum
(L.)
Synonymá
lipkavec syridlový
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lipkavec pravý (Galium verum) je trváca rastlina z čeľade marenovité. Je vysoká 30 - 100 cm, má pevný drevnatý plazivý podzemok, priame byle a v praslenách vyrastajúce čiarkovité listy. Celá rastlina je jemne chĺpkatá. Kvety sú drobné, jasnožlté a tvoria výraznú koncovú metlinu. Plodom je suchá dvojnažka, zložená z dvoch holých tvrdiek.

Čas kvitnutia a výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Kvitne od konca júna do polovice septembra. Patrí medzi európske kontinentálne druhy, je rozšírený v celej Európe okrem Laponska a severných oblastí Ruska. Na niektorých územiach mimo jeho prirodzeného výskytu je inváznou rastlinou. Na Slovensku sa vyskytuje na celom území od nížin až po podhorské oblasti, niekedy aj vo vyšších polohách ale iba na vápencových pôdach.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Kvety obsahujú trvalé žlté farbivo, silno voňajú medom a poskytujú dobrú pašu pre včely. Odvar z vňate sa v ľudovej liečbe používa proti chorobám žalúdka a čriev, má močopudné účinky a šťava pôsobí proti kožným vyrážkam. Obsahuje enzým chymozín, ktorého schopnosť zrážať mlieko v niektorých regiónoch predurčila túto rastlinu na použitie ako syridlo.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

MÁJOVSKÝ, Jozef; KREJČA. Rastliny vôd, močiarov a lúk. Bratislava : Obzor, 1970. 65-055-70. Kapitola 4, s. 22.