Livia Klausová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Livia Klausová
Livia Klausová
Rod. meno Mištinová
Narodenie 10. november 1943 (74 rokov)
Bratislava, Prvá SR
Známa vďaka Prvá dáma Česka
Alma mater VŠE
Profesia ekonómka
Manžel Václav Klaus
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Livia Klausová

Livia Klausová rod. Mištinová (* 10. november 1943, Bratislava) je manželka bývalého prezidenta ČR Václava Klausa. Pôvodom Slovenka.

Vláda českého premiéra Jiřího Rusnoka koncom júla 2013 súhlasila s vymenovaním Klausovej za veľvyslankyňu na Slovensku.[1]

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1966 vyštudovala obchodnú fakultu Vysokej školy ekonomickej v Prahe, odbor zahraničný obchod. V tom roku tiež získala aj diplom na Université Internationale de Sciences Comparées v Luxemburgu. V roku 1969 študovala na Europe Institut v Amsterdame.

Pracovné skúsenosti[upraviť | upraviť zdroj]

Po krátkom pôsobení v PZO Centrotex sa stala odbornou, neskôr vedeckou pracovníčkou Ekonomického ústavu ČSAV, kde pracovala až do roku 1993. V rokoch 19942000 pôsobila ako výkonná tajomníčka České společnosti ekonomické.

V Ekonomickom ústave ČSAV sa zaoberala predovšetkým problematikou medzinárodných financií a medzinárodných menových inštitúcií. Vedľa početnej publikačnej činnosti sa od roku 1990 zúčastnila aj rady medzinárodných konferencií venovaných ako transformácii českej ekonomiky tak aj konferenciám zameraných na financie a bankovníctvo. Po roku 1990 pracovala ako členka dozornej rady v České spořitelně a.s., v ČEZ a.s. a v ZVVZ a.s. Milevsko.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

S manželom Václavom Klausom majú dvoch synov Václava (* 1969) a Jana (* 1974).

Livia Klausová a Václav Klaus (2011)

Patronát[upraviť | upraviť zdroj]

Od samotného vzniku Registru darcov kostnej drene v Česku je jeho čestnou patrónkou. Pomáhala deťom z Ústavu sociální péče v Bystřici nad Úhlavou a nadácii "Život 90".

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rusnokova vláda bez důvěry schválila 'velvyslankyni' Klausovou. Utajeně [online]. lidovky.cz, 13.08.2013. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]