Lockheed F-117 Nighthawk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
F-117 Nighthawk
F-117 Nighthawk Front.jpg
Typstealth bojové lietadlo
VýrobcaLockheed Corporation
KonštruktérClarence L. Johnson
Skunks Works
Prvý let18. jún 1981
Zavedený23. september 1983
Charakterv službe/vyraďovaný
Hlavný používateľUSAF
Vyrobených59
Cena za kus122 miliónov USD v roku 1983

Lockheed F-117 Nighthawk je prvé sériovo vyrábané lietadlo na svete, ktoré bolo skonštruované s využitím technológie stealth. Toto lietadlo bolo vytvorené pre potreby United States Air Force na základe poznatkov a skúseností z tajného projektu Have Blue. Z hľadiska klasifikácie ide o nočný bombardér. Označenie „F“ (fighter = stíhačka) preto nezodpovedá skutočnosti, keďže toto lietadlo v skutočnosti nemá prostriedky ani šancu bojovať s nepriateľskými lietadlami.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Základná koncepcia technológie stealth sa zakladá na práci sovietskeho vedca Piotra Ufimceva, ktorý v roku 1964 uverejnil v odbornom časopise Moskovského Inštitútu rádiového inžinierstva článok o tom, že sila odrazu rádiových vĺn od objektu nezávisí od jeho veľkosti, ale od množstva hrán a zakrivení. Ďalším výskumom amerických odborníkov sa zistilo, že v prípade lietadiel je najviac signálu odrazeného z nábežných hrán krídel, smerovky atď. Pôvodne na vývoji nezachytiteľného lietadla pracovalo viacero firiem General Dynamics, Northrop, McDonnel Douglas, Grumman a Boeing. V roku 1973 sa v zvláštnom oddelení Lockheed Corporation, nazývanom tiež Skunk Works, začali práce na lietadle, ktoré by bolo ťažké zachytiť radarom. Prototyp Have Blue vzlietol v roku 1977. Pri prácach konštruktéri uprednostňovali hranaté tvary nie preto, že by lepšie pohlcovali či odrážali rádiové žiarenie, ale jednoducho preto, aby dokázali jednoduchšie spočítať ich povrch a následne ich odrazové vlastnosti, čo by bolo pri oblých a nepravidelný tvaroch veľmi nepresné. V nových strojoch boli použité najnovšie technológie ako napríklad počítače značky Gray, no iné časti boli pre zníženie ceny upravené z osvedčených typov. Systém riadenia fly-wire, používaný na strojoch F-16, motory General Electric F 404 z F-18 atď. Okrem špeciálnych tvarov chráni stroje pred zameraním aj protiradarový náter, ktorý pohlcuje radarové vlny. Stroj neemituje ani príliš silné tepelné žiarenie, lebo plyny z jeho motorových trysiek sú efektívne ochladzované, prúdmi nasávaného vzduchu a zvlášnymii kremíkovými doštičkami. Prvý F-117A vzlietol v roku 1981. Už o dva roky neskôr boli prvé stroje zavedené do výzbroje amerického letectva. Pôvodne malo byť lietadlo označené F-19. Označenie F-117A bolo pravdepodobne použité iba kvôli svojmu zvláštnemu postaveniu a zmäteniu, ktoré u zvedavcov mohlo vyvolať. Pôvodne malo byť postavených 100 týchto strojov, no ich vysoká cena nakoniec vyústila k postaveniu iba 57 ks a dvoch náhradných kusov za dva stroje zničené pri haváriách. Obidve sa stali pri výcviku letcov. K prvej došlo 11. júna 1986, zahynul pri nej pilot Ross Mulhare. Druhá nehoda sa stala 10. októbra 1987 a zahynul pri nej pilot Michael Stuart. United States Air Force až do roku 1988 popierala akúkoľvek existenciu tohoto stroja a až v roku 1990 ho predstavila verejnosti.

K výcviku letcov na tomto type boli vyberaní iba piloti s 1000 a viac odlietanými hodinami. Pilotáž týchto strojov je totiž pomerne obťažná, najmä kvôli nestabilite. Pre výcvik boli používané hlavne letecké trenažéry, stroje A-7D Corsair II a až v poslednej fáze aj samotné F-117. Existencia dvojmiestnej verzie totiž doteraz nebola potvrdená.

Nasadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Prvou jednotkou vyzbrojenou týmito strojmi bola 4450. taktická skupina, ktorá bola neskôr premenovaná na 37. taktické stíhacie krídlo. Jednotka spadala pod pôsobnosť 554.operačného podporného krídla a oficiálne bázovala na letisku AFB Nellis v Nevade, no reálne sa nachádzala na letisku Tonopah, ktoré bolo zvlášť vystavané pre túto jednotku aby boli stroje chránené pred pozorovaním špionážnymi satelitmi.

Po prvýkrát boli stroje nasadené počas americkej invázie do Panamy v roku 1989. Tu však išlo iba o jeden nálet uskutočnený dvomi strojmi. Neskôr boli stroje F-117 vo vojne v Perzskom zálive, kde odlietali 1300 bojových misií často v silnej protilietadlovej obrane nepriateľa. Ich prvým cieľom bolo 17. januára 1991 telekomunikačné centrum v Bagdade. Stroje boli nasadzované výhradne v noci. V boji neutrpeli lietadlá žiadne straty. Veľmi dôležité boli nálety na odpaľovacie stanovištia rakiet Scud-B. Neskôr boli stroje použité počas vojny v Kosove v roku 1999. Počas tejto operácie bol 27. marca 1999 zostrelelný jeden F-117. Jednotka protilietadlovej obrany srbskej armády pod vedením Zoltána Daniho, vyzbrojená strelami Isajev S-125 Neva-M. To, aké radarové zariadenie bolo použité, nie je celkom isté. Podľa niektorých zdrojov mohli Srbi použiť české rádiolokačné zariadenia Tamara. Podľa správ veliteľa NATO Wesleya Claka však Srbi použili štandardné radary, ktoré však pracovali na veľmi dlhej frekvencii a na určitú dobu boli schopné radarmi „nezachytiteľné“ stroje lokalizovať. Zostrelený pilot prežil a bol neskôr zachránený jednotkami NATO. F-117 boli neskôr použité aj pri operácii Iraqi Freedom v roku 2003 v Iraku.

V roku 2006 bolo rozhodnuté o postupnom vyraďovaní tohoto typu z výzbroje v amerického letectva. Ku koncu roku boli rozpustené letky určené pre výcvik. 12. marca 2007 preletelo prvých 6 kusov na základňu Tonopah v štáte Nevada k dlhodobému uskladneniu. Lietadlá F-117 tak neprejdú klasickým procesom likvidácie, kvôli utajeniu niektorých konštrukčných častí a použitých technológií. Proces ukončenia prevádzky strojov F-117 má byť ukončený do októbra roku 2008.

Špecifikácia (F-117 Nighthawk)[upraviť | upraviť zdroj]

LOCKHEED F-117A NIGHT HAWK.svg

Technické údaje[upraviť | upraviť zdroj]

 • Posádka: 1
 • Dĺžka: 20,08 m
 • Rozpätie: 13,20 m
 • Výška: 3,78 m
 • Nosná plocha: 73 m²
 • Hmotnosť (prázdny): 13 380 kg
 • Vzletová hmotnosť: 23 814 kg
 • Pohonná jednotka: 2 × dvojprúdový motor General Electric F404-F1D2, každý s ťahom 48 kN

Výkony[upraviť | upraviť zdroj]

 • Maximálna rýchlosť: 1 130 km/h
 • Dolet: 2 224 km
 • Ťah/hmotnosť: 0,40

Výzbroj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 • PKR č. 4 roč. I 1991
 • Apológia č. 10/1996

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku F-117 Nighthawk na českej Wikipédii.