Lopašovský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lopašovský potok
potok
Zdrojnica Dubník, Trnavská pahorkatina
Ústie Chtelnička, Nižná
Dĺžka 7,9 km
Povodie (Horný) Dudváh
Hydrologické poradie 4-21-10-027
Číslo recipienta 4-21-10-1474
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Lopašovský potok je potok na Dolnom Považí, v juhozápadnej časti okresu Piešťany. Je to ľavostranný prítok Chtelničky, meria 7,9 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení na styku Malých Karpát (podcelok Brezovské Karpaty) a Trnavskej pahorkatiny (časť Podmalokarpatská pahorkatina), juhozápadne od Dubníka (297,7 m n. m.) v nadmorskej výške približne 242 m n. m. Pramenná oblasť leží v oblasti kameňolomu na pieskovec.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv tečie severojužným smerom, následne sa stáča juhovýchodným smerom a preteká celým intravilánom obce Dolný Lopašov. Za obcou priberá z pravej strany kanál vznikajúci západne od obce. Na dolnom toku už tečie juhojuhovýchodným smerom, esovito sa stáča a napokon pokračuje k ústiu na krátkom úseku opäť juhovýchodným smerom. Východne od obce Nižná sa v nadmorskej výške cca 164 m n. m. vlieva do Chtelničky. Nepriberá žiadne stále prirodzené prítoky. Za obcou Dolný Lopašov preteká oblasťou chmeľníc na ľavom brehu, na dolnom toku tečie úrodnou a poľnohospodársky intenzívne využívanou Trnavskou tabuľou.