Chtelnička

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chtelnička
Výtok
potok
Štát Slovensko Slovensko
Región Trnavský
Okres Piešťany
Prameň
 - poloha Hrubé skalky, Malé Karpaty
 - výška 295 m
Ústie Horný Dudváh
 - poloha Veľké Kostoľany
 - výška 148,7 m
Dĺžka 19,7 km
Rád toku IV.
Hydrologické poradie 4-21-10-029
Číslo recipienta 4-21-10-1453
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Chtelnička je potok na Dolnom Považí, preteká juhozápadnou časťou okresu Piešťany. Je to významný pravostranný prítok Horného Dudváhu, má dĺžku 19,7 km a je tokom IV. rádu. Niekedy sa označuje aj neštandardizovaným názvom Výtok. Na hornom toku napája dve vodné nádrže; Výtok a Chtelnica. Nad obcou Chtelnica sa rozvetvuje na dve ramená, ktorými preteká celou obcou, v obci bol ešte v miestnom parku vybudovaný na potoku malý rybník.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Chtelnička pramení v Malých Karpatoch, vyteká z vyvieračky Výtok v Dobrovodskom krase na východoseverovýchodnom svahu Hrubých skaliek (343,5 m n. m.), v nadmorskej výške približne 295 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie sprvu na východ, vzápätí sa oblúkom stáča severojužným smerom a preteká Chtelnickou dolinou. V strednej časti doliny sa stáča na východojuhovýchod, napája vodnú nádrž Chtelnica, z ktorej potom pokračuje juhovýchodným smerom. Za obcou Nižná najprv mení smer toku na východ, následne sa esovito stáča a po pribratí Lopašovského potoka opäť tečie juhovýchodným smerom. V obci Veľké Kostoľany sa stáča najprv na východojuhovýchod a potom k ústiu na severovýchod. Tesne pred ústím, po pribratí Lančárskeho potoka, sa prudko stáča a smeruje na krátkom úseku na juhovýchod.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť zdroj]

Prítoky[upraviť | upraviť zdroj]

Ústie[upraviť | upraviť zdroj]

Do Horného Dudváhu sa vlieva na Dolnovážskej nive, východne od obce Veľké Kostoľany v nadmorskej výške 148,7 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]