Obuchovský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obuchovský potok
Potok
Zdrojnica Drieňovica, Malé Karpaty
Ústie Horný Dudváh, Podolie
Dĺžka 5,3 km
Povodie (Horný) Dudváh
Hydrologické poradie 4-21-10-010
Číslo recipienta 4-21-10-1524
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Obuchovský potok je potok na Strednom Považí, v juhozápadnej časti okresu Nové Mesto nad Váhom. Je to pravostranný prítok Horného Dudváhu, meria 5,3 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Malých Karpatoch, v podcelku Čachtické Karpaty, v časti Plešivec, na východnom úpätí Drieňovice (454,3 m n. m.) a východne od osady Ošmek, v nadmorskej výške približne 260 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv tečie na východ, potom sa oblúkom stáča na juhojuhovýchod, pričom vstupuje do Podunajskej pahorkatiny, do podcelku Trnavská pahorkatina, do jej časti Podmalokarpatská pahorkatina a preteká osadou Podolské kopanice. Následne priberá pravostranný prítok od osady Korytnianske kopanice, stáča sa juhovýchodným smerom a preteká osadou Obuchovci. Napokon vstupuje na Dolnovážsku nivu, do časti Dudvážska niva, oblúkom sa stáča najprv na východoseverovýchod, podteká cestu II. triedy č. 504 a preteká intravilánom obce Podolie. Južne od centra obce sa stáča a k ústiu pokračuje juhovýchodným smerom. Do Horného Dudváhu sa vlieva juhojuhovýchodne od obce v nadmorskej výške cca 170 m n. m.