Čachtické Karpaty

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad na Čachtické Karpaty

Čachtické Karpaty sú jedným zo štyroch podcelkov Malých Karpát, je jeho najsevernejšou a najužšou časťou.

Na západe hraničí s Myjavskou pahorkatinou, na severe s Považským podolím, s časťou Trenčianska kotlina a na východe s Podunajskou pahorkatinou. Na juhu nadväzuje na Brezovské Karpaty, od ktorých ju oddeľuje Podkylavský potok a Holeška.

Čachtické Karpaty sa ďalej členia na dve časti - Plešivec na juhu a severnejšie situované Nedze. Najvyšším bodom územia je vrch Salášky (588,0 m n. m.) v časti Nedze, kým v časti Plešivec je to Veľký Plešivec (483,8 m n. m.).

Západná časť je budovaná vápencami a dolomitmi stredného až vrchného triasu, kým južná a východná časť najmä ílovcami, pieskami a pieskovcami. Od Podunajskej pahorkatiny je pohorie oddelené výraznou zlomovou líniou.

V centrálnej časti Čachtických Karpát sa nachádza Čachtický kras a túto oblasť rozrezáva riečka Jablonka, vytvárajúca veľkým oblúkom kaňonovitú dolinu.

Nachádzajú sa tu štyri chránené územia: Čachtická jaskyňa, Čachtický hradný vrch, Málová a Plešivec. V oblasti mesta Nové Mesto nad Váhom sa vyskytujú dubové lesy s prímesou hrabu.

Po okrajoch pohoria je niekoľko vápencových lomov: pri obciach Čachtice, Nové Mesto nad Váhom, Bzince pod Javorinou, Hrachovište.

Vnútri geomorfologického podcelku leží jediná obec, Višňové, v centrálnej časti, pod Čachtickým hradom. V južnej časti sa nachádza niekoľko kopaníc obcí Podolie, Krajné a Prašník.

Súradnice: 48°43′40″S 17°46′13″V / 48,72786°S 17,770386°V / 48.72786; 17.770386