Jablonka (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jablonka
rieka
Jablonka.jpg
Jablonka medzi Višňovým a Čachticami
Štát Slovensko Slovensko
Región Trenčiansky
Okres Myjava,
Nové Mesto nad Váhom
Prameň
 - poloha Polianka,
Myjavská pahorkatina
 - výška 340 m
Ústie Biskupický kanál
 - poloha Horná Streda
 - výška 166 m
 - súradnice 48°39′28″S 17°51′14″V / 48,6579°S 17,85378°V / 48.6579; 17.85378
Dĺžka 33 km
Rád toku IV.
Hydrologické poradie 4-21-09-070
Číslo recipienta 4-21-09-1585
Poloha ústia v Trenčianskom kraji
Red pog.svg
Poloha ústia v Trenčianskom kraji
Wikimedia Commons: Jablonka (stream)
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Jablonka je vodný tok na západnom Slovensku, preteká územím okresov Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Je to pravostranný prítok Váhu, má dĺžku 33 km (z toho umelo upravený dolný tok od Čachtíc po ústie meria 9,4 km).

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Myjavskej pahorkatine, na katastrálnom území obce Polianka, východne od jej intravilánu v nadmorskej výške približne 340 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie najprv na krátkom úseku na východ, stáča sa na severovýchod, preteká ústredím obce Jablonka, pričom pod obcou sa postupne výrazným oblúkom (smerujúcim k severu) stáča k juhovýchodu a pri osade Kubečkovci priberá ľavostranný Zemanovský potok. Ďalej preteká územím obce Krajné, popri osadách Luskovica a Žadovica na ľavom brehu, južne od osady Mitalovec sa znovu stáča a JJV smerom tečie intravilánom Krajného. Južne od intravilánu priberá významný pravostranný prítok, Matejovský potok, rozširuje svoje koryto, opätovne sa oblúkom stáča a pokračuje severovýchodným smerom. Pri osade Podvrch priberá ľavostranný Rudník a ďalej tečie po hranici Malých Karpát. Koryto potom utvára niekoľko zákrut, preteká cez obec Hrachovište, kde zľava priberá svoj najvodnatejší prítok, Tŕstie.

Za obcou sa hlboko vrezáva do masívu Čachtických Karpát, ktoré preteká výrazným oblúkom. Tečie obcou Višňové, popod Čachtický hrad vypínajúci sa na pravom brehu a utvára kaňonovitú Višňovskú dolinu, ktorou preteká viac menej na sever. Následne sa veľkým oblúkom stáča na juhovýchod a pokračuje Čachtickou dolinou.

Ďalej opúšťa Čachtické Karpaty a vstupuje do Podunajskej pahorkatiny, kde preteká obcou Čachtice. Neďaleko centra obce sa vodný tok rozvetvuje, pričom ľavé rameno (hlavný tok) pokračuje juhovýchodným smerom ako Čachtický kanál a pravé rameno smerom na juh pod názvom Dubová. Čachtický kanál sprvu tečie smerom na VJV, východne od Čachtíc sa stáča severojužným smerom a následne západne od Brunoviec na východ. Južne od Brunoviec sa ešte esovito stáča a na východnom okraji intravilánu obce Horná Streda ústi do Biskupického kanála tečúceho súbežne s Váhom.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť zdroj]

Prítoky[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pravostranné: prítok od osady Boháčovci, prítok prameniaci východne od osady Guzice, prítok z osady Kubíkovci, Matejovský potok, prítok z osady Švehlová
  • Ľavostranné: prítok z JV úpätia Surovín (478,3 m n. m.), prítok od osady Michaličkovci, potok prameniaci južne od osady Sládečkovci, Zemanovský potok, potok prameniaci pri osade Skalkovci, Rudník, Tŕstie, Hovädský jarok

Ústie[upraviť | upraviť zdroj]

Ako Čachtický kanál sa vlieva do Biskupického kanála na pravostrannej nive Váhu, v katastrálnom území obce Horná Streda, východne od jej intravilánu v nadmorskej výške cca 166 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]

Jablonka postupne preteká cez nasledovné obce:

Poznámka[upraviť | upraviť zdroj]

Vo viacerých kartografických dielach[1][2] sa za hlavný tok považuje Matejovský potok a horný tok Jablonky po sútok s ním sa potom označuje ako Korytárka, ktorá je tak považovaná za ľavostranný prítok Jablonky.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Turistický atlas Slovensko 1:50 000, 1. vydanie, SHOCART, Zádveřice 2007
  2. Autoatlas - Slovenská republika 1:100 000, 5. vydanie, VKÚ, Harmanec 2002

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]