Bošáčka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bošáčka
Březová
potok
Zemianske Podhradie, Bošáčka.jpg
Bošáčka v Zemianskom Podhradí
Štáty Slovensko Slovensko,  Česko Česko
Regióny Trenčiansky, Zlínsky
Okresy Nové Mesto nad Váhom, Uherské Hradiště
Prameň
 - poloha Lopenická vrchovina, Biele Karpaty
 - výška 550 m
Ústie Váh
 - poloha Trenčianske Bohuslavice
Dĺžka 21,5 km
Rád toku III.
Hydrologické poradie 4-21-09-035
Číslo recipienta 4-21-09-1857
Wikimedia Commons: Bošáčka
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Bošáčka je vodný tok na strednom Považí, v okrese Nové Mesto nad Váhom. Je to pravostranný prítok Váhu s dĺžkou 21,5 km, z toho 17 km na území Slovenska.

Pramení v Česku, pod hlavným hrebeňom Lopeníckej hornatiny (v podcelku Bielych Karpát), v nadmorskej výške okolo 510 m n. m. Jej český názov je Březová.

Tečie cez rovnomennú obec Březová, na území ktorej priberá ľavostranný Hrubár, južným smerom, napája malú vodnú nádrž a oblúkom sa stáča na juhovýchod. Na naše územie vstupuje pri osade Šiance. Preteká kopaničiarskou oblasťou obce Nová Bošáca a na jej území priberá zľava Predpolomský potok. Prítoky z pravej strany sú iba kratšie. Ďalej preteká cez Bošácke bradlá, koryto Bošáčky sa viac rozširuje a vstupuje na územie obcí Zemianske Podhradie a následne Bošáca, ktoré ležia už v Považskom podolí, podcelku Trenčianska kotlina. Pod obcou vytvára koryto riečky tri výraznejšie ostré zákruty, napája malú vodnú nádrž a preteká okrajom obce Trenčianske Bohuslavice. Na pravom brehu obteká masív Tureckého vrchu (346,3 m n. m.), prudko sa stáča k juhozápadu a priberá svoj najvýznamnejší prítok, ľavostrannú Chocholnicu. Na krátkom úseku tečie súbežne s Biskupickým kanálom, ktorý vzápätí podteká a vlieva sa do Váhu, juhovýchodne od Trenčianskych Bohuslavíc. Tento potok je zlatonosný.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Bošáčka