Záruby

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Záruby pozri Záruby (rozlišovacia stránka).
Záruby
vrch
Vrchy Veterlín a Záruby, pohľad z Plaveckého hradu
Štát Slovensko Slovensko
Región Trnavský
Okres Trnava
Obec Buková
Pohorie Malé Karpaty
Povodia Morava, Dudváh
Nadmorská výška 767,4 m n. m.
Súradnice 48°31′25″S 17°23′33″V / 48,5235°S 17,3926°V / 48.5235; 17.3926
Orogenéza/vrásnenie alpínske vrásnenie
Najľahší výstup po zo Smoleníc
Poloha v rámci Trnavského kraja
Poloha v rámci Trnavského kraja
Wikimedia Commons: Záruby
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Záruby (767,4 m n. m.[1]) sú najvyšší vrch Malých Karpát na Západnom Slovensku.[2]. Nachádzajú sa neďaleko obce Smolenice.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádza sa v strednej časti pohoria, na severnom okraji geomorfologického podcelku Pezinské Karpaty, v jej časti Biele hory.[3] Vrch leží v strednej časti rozsiahleho horského chrbta, ktorý sa tiahne od vodnej nádrže Buková až po Smolenický zámok.[2] Patrí do Trnavského kraja i okresu a samotný vrchol leží v katastrálnom území obce Buková[4] Juhovýchodné svahy masívu zasahujú do katastra Smoleníc. Západne, na konci hrebeňa stojí na rovnomennom vrchu ruina hradu Ostrý Kameň (576 m n. m.), východne sa nachádza 717 m n. m. vysoká Havranica. Oblasť Zárub odvodňujú prítoky Moravy, východnú časť prítoky Dudváhu.[2]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Vrch je súčasťou horského chrbta, ktorý sa tiahne v západno-východnom smere takmer celou šírkou Pezinských Karpát. Na mnohých častiach vystupujú vápencové bralá, charakteristické pre túto časť pohoria. Poskytujú zaujímavé pohľady na okolie. Na vrchole stojí kríž. Záruby sú súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie a Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.[2] Zaznamenaný tu bol bohatý výskyt vzácnych a chránených druhov rastlín a živočíchov.

Výhľady[upraviť | upraviť zdroj]

Zalesnená vrcholová časť ponúka obmedzené výhľady, z vhodných lokalít je mimo okolitých vrchov možné pozorovať Veľkú Javorinu, Inovec či Zobor, no pri vhodných podmienkach i alpské vrcholy alebo moravské Pavlovské vrchy.[5]

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Slovenská republika: podrobný autoatlas so zemepisnou sieťou WGS-84 pre GPS. 8. vyd. Harmanec : Vojenský kartografický ústav, 2007. ISBN 978-80-8042-509-8. Kapitola mapová časť, s. 73.
  2. a b c d e Mapový portál HIKING.SK [online]. mapy.hiking.sk, [cit. 2020-07-04]. Dostupné online.
  3. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2020-07-04]. Dostupné online.
  4. Názvy vrchov, dolín, priesmykov a sediel [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2020-07-04]. Dostupné online. Archivované 2022-06-27 z originálu.
  5. Peakfinder [online]. peakfinder.org, [cit. 2020-07-04]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Záruby

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]