Jablunkovské medzihorie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jablunkovské medzihorie
Jablunkovské mezihoří
Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie
pohorie
Vrch Gírová
Štáty Slovensko Slovensko,  Česko Česko,  Poľsko Poľsko
Regióny Žilinský, Moravskosliezsky, Sliezske vojvodstvo
Okresy Čadca, Frýdek-Místek, Cieszyn, Żywiec
Nadradená
jednotka
Západné Beskydy
Susedné
jednotky
Turzovská vrchovina (SR)
Kysucké Beskydy (SR)
Moravsko-sliezske
Beskydy
(ČR)
Jablunkovská brázda (ČR)
Sliezske Beskydy (PR)
Súradnice 49°31′S 18°50′V / 49,51°S 18,83°V / 49.51; 18.83
Najvyšší bod Kikula
 - výška 844,9 m n. m.
Geologické zloženie beskydikum
Vonkajšie Západné Karpaty, Jablunkovské medzihorie je zvýraznené červenou farbou
Vonkajšie Západné Karpaty, Jablunkovské medzihorie je zvýraznené červenou farbou
Vonkajšie Západné Karpaty, Jablunkovské medzihorie je zvýraznené červenou farbou
Poloha územia na Slovensku
Poloha územia na Slovensku
Poloha územia na Slovensku
Wikimedia Commons: Jablunkovské mezihoří
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Slovenská časť pohoria nad obcou Svrčinovec

Jablunkovské medzihorie (čes. Jablunkovské mezihoří, poľ. Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie) je pohorie a zároveň geomorfologický celok v Západných Beskydách, rozprestierajúci sa na Slovensku, v Česku a Poľsku.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Jablunkovské medzihorie sa nachádza v okolí trojmedzia Slovenska, Česka a Poľska. V každom z týchto štátov zasahuje do katastrálnych území iba niekoľkých obcí: na Slovensku Svrčinovec, Čierne a Skalité, v Česku Mosty u Jablunkova, Písek, Bukovec a Hrčava a v Poľsku gminy Istebna, Rajcza a Milówka.

Pohorie hraničí na severe so Sliezskymi Beskydami, od ktorých ho oddeľuje dolina rieky Olše. Na východe hraničí so Żywieckymi Beskydami, na juhu s Kysuckými Beskydami. Na juhozápade prechádza pohorie do Turzovskej vrchoviny a na západe do Moravsko-sliezskych Beskýd. Na severozápade hraničí s Jablunkovskou brázdou.[1]

Prevažne zalesnené pohorie leží väčšinou na území Slovenska. Najvyšší vrch je Kykula s nadmorskou výškou 844,9 m n. m. na hranici s Poľskom. Rozloha českej časti pohoria je 26 km², čo z neho robí najmenšie pohorie v Česku.[2] Najvyšší vrch je Gírová s 839,9 m n. m.

V Poľsku pohorie tradične netvorilo samostatnú geomorfologickú jednotku, ale bolo naň nazerané ako na bližšie neurčenú časť Sliezskych Beskýd. Podľa aktualizovaného členenia Poľska z roku 2018[3] však pohorie tvorí novú jednotku pod názvom Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie,[4] s najvyšším vrcholom Ochodzita (895 m n. m.).

Pohorie odvodňujú na severe a západe rieky Lomná a Olše, ako aj Soła na severovýchode. Na juhu tečie rieka Čierňanka spolu s prítokmi.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Od križovatky vo Svrčinovci vedie južnými svahmi slovenskej časti pohoria trasa diaľnice D3. Hlboko zarezané priečne údolia prítokov Čierňanky prekonáva niekoľkými vysokými mostami. Tri z nich majú výšku okolo 60 m (most Vŕšok a most Čadečka v Čiernom a most Rieka v Skalitom) a najvyšší most Slovenska, most Valy, má výšku vyše 80 m. Okrem toho sa na trase nachádzajú dva tunely: tunel Svrčinovec a tunel Poľana. V sedle Príslop opúšťa komunikácia územie Slovenska a pokračuje do Poľska ako rýchlostná cesta S1, ktorá prechádza poľskou časťou pohoria smerom k Milówke. Na poľskom úseku sa nachádza ďalší tunel (tunel Emilia).

Údolím Čierňanky vedú cesta I/12 a železničná trať, ktorá zo štátnej hranice pokračuje okrajom poľskej časti smerom do Żywca. Západným okrajom vedú cesta I/11 a železničná trať údolím Šľahorovho potoka smerom k Jablunkovskému priesmyku a ďalej do Česka.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2018-12-25]. Dostupné online.
  2. http://www.treking.cz/chaty/studenicne-horska-chata.htm
  3. Nowy podział fizycznogeograficzny Polski [online]. Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, [cit. 2019-10-07]. Dostupné online.
  4. PHYSICO-GEOGRAPHICAL MESOREGIONS OF POLAND – MODIFIED VERSION OF J. KONDRACKI’S REGIONALISATION [online]. [Cit. 2019-10-07]. Dostupné online. Archivované 2019-10-07 z originálu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jablunkauer Bergland na nemeckej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]