Lančársky potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lančársky potok
potok
Zdrojnica Dubník, Trnavská pahorkatina
Ústie Chtelnička, Veľké Kostoľany
Dĺžka 13 km
Povodie (Horný) Dudváh
Hydrologické poradie 4-21-10-023
Číslo recipienta 4-21-10-1454
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Lančársky potok je potok na Dolnom Považí, v západnej časti okresu Piešťany. Je to významný ľavostranný prítok Chtelničky, meria 13 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Trnavskej pahorkatine, pod výbežkom Malých Karpát (podcelok Brezovské Karpaty), na východoseverovýchodnom úpätí Dubníka (297,7 m n. m.), na okraji obce Lančár v nadmorskej výške cca 221 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Na svojom hornom toku tečie juhovýchodným smerom najprv cez Podmalokarpatskú pahorkatinu, potom územím úrodnej Trnavskej tabule, pričom v lokalite Prostredná tabla priberá krátky pravostranný prítok vznikajúci juhovýchodne od obce Dolný Lopašov. Na strednom toku pokračuje východojuhovýchodným smerom, zľava priberá Kočínsky potok a výraznejšie rozšíreným korytom tečie znovu juhovýchodným smerom. Ďalej tečie v blízkosti obce Veselé na ľavom brehu, následne podteká cestu II. triedy 504 a oddeľuje Ťapkové na ľavom a Dubovany na pravom brehu. Tu sa prechodne stáča na východ, zľava priberá Veselý kanál, potom tečie na juhojuhozápad okrajom obce Dubovany už v geomorfologickej časti Dudvážska mokraď. V blízkosti obce priberá sprava krátky prítok pritekajúci z obce a zľava Borovský kanál. Napokon sa stáča juhojuhovýchodným smerom a východne od obce Veľké Kostoľany ústi v nadmorskej výške približne 149 m n. m. do Chtelničky.