Lukrécia (Lorenzo Lotto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lukrécia
Lorenzo Lotto 046.jpg
Základné informácie
AutorLorenzo Lotto
Rokokolo 1530
Technikaolej na plátne
Rozmery96 × 111 cm
GalériaNárodná galéria, Londýn

Lukrécia (úplný názov Portrét dámy ako Lukrécie, tal. Ritratto di gentildonna nelle vesti di Lucrezia) je názov portrétneho diela talianskeho renesančného umelca Lorenza Lotta.

Námet diela[upraviť | upraviť kód]

Námetom obrazu sa stala udalosť zo starorímskych dejín. Podľa starorímskej legendy bola cnostná Lukrécia manželkou rímskeho šľachtica Lucia Tarquinia Collatina. Znásilnil ju syn rímskeho kráľa Lucia Tarquinia Superba Sextus. Zneuctená žena dala prednosť samovražde pred životom v zahanbení. Táto udalosť údajne predznamenala skazu etruského kráľovského rodu a zánik rímskeho kráľovstva v roku 510 pred Kr.

Udalosť vedúca k záhube mladej ženy sa stala vyhľadávaným námetom maliarov takmer každej umeleckej epochy (Botticelli, Tizian, Albrecht Dürer, Rembrandt, Hans von Aachen a ďalší). Lukrécia sa stala symbolom čistoty a manželskej vernosti.

Kompozícia a ikonografia[upraviť | upraviť kód]

Lorenzo Lotto predstavuje Lukréciu ako ženu v trojštvrťovom profile, stojacu za operadlom stoličky typickej pre obdobie renesancie. Je oblečená do krásnych, bohato zriasených šiat, dokazujúcich jej významné spoločenské postavenie. Odvracia sa ľahko od diváka. Držiac v ľavej ruke divákovi ukazuje obrázok nahej mladej ženy, ktorá si práve vráža dýku do hrude. Pre význam obrazu je dôležitým latinský nápis na lístku ležiacom na stole: NEC VILA IMPUDICA LUCRETIA EXEMPLO VIVET (Podľa Lukréciinho príkladu nemá žiadna zneuctená žena ďalej žiť).

Lukrécia patrí medzi Lottove najlepšie diela najmä precízne zvolenou paletou farieb. Na tvári postavy je zrejmý Giorgioneho vplyv, ale kontrast jej jasne belostných ramien a zvodne naznačeného dekoltu s jasne ohraničeným striedaním červenej a zelenej farby jej šiat odzrkadľuje vplyv Tiziana. Zaujímavým umeleckým doplnkom, ojedinelým v benátskom renesančnom maliarstve, je drahý šperk na zlatej retiazke visiaci z Lukréciinho výstrihu.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

Autoportrét
Prehľadný zoznam obrazov Lotta
pozri

Zoznam Lottových diel

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]