Preskočiť na obsah

Hans von Aachen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hans von Aachen
nemecký maliar, autoportrét (1574)
nemecký maliar, autoportrét (1574)
Narodenie1552
Kolín nad Rýnom, Nemecko
Úmrtie4. marec 1615
Praha, Česko
PodpisHans von Aachen, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Hans von Aachen

Hans von Aachen alebo Johann von Aachen (pripadne: Aken, Achen) (* 1552, Kolín nad Rýnom  – † 4. marec 1615, Praha) bol nemecký maliar obdobia manierizmu.[1][2] Maliar so svojím menom hlásil k miestu pôvodu jeho rodiny, sám sa však už narodil roku 1552 v Kolíne nad Rýnom.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Alegória alebo Víťazstvo Spravodlivosti (1598) olej na medenej doske, 56 x 47 cm

Von Aachen sa narodil roku 1552 v Kolíne nad Rýnom. Tu získal aj základné školenie u antverpského maliara Georga Jerrigha, ktorý ho orientoval na flámsky portrét (Smejúci sa mladíci, autoportrét).[3] Svoj osobitý štýl, založený predovšetkým na portrétnom majstrovstve, však doviedol k dokonalosti až v Taliansku pod vplyvom jednak holandských umelcov žijúcich v Ríme (prístrešie a pomoc pri hľadaní práce v Ríme našiel u maliara Anthonisa Santvoorta), jednak benátskych maliarov, predovšetkým Paola Veroneseho. V Taliansku žil v období 1574 -1588,[2] získal si tu určité postavenie a tunajšie prestížne zákazky (Portrét vojvodu Francesca de Medici, Giovanniho da Bologni a ďalšie) mu priniesli pozvanie na mníchovský dvor. Tu pracoval v rokoch 1588 - 1596 pre Viliama V. Bavorského, rodinu Fuggerov a ďalších (Podobizeň Antona Fuggera st., oltárne obrazy kostola sv. Michala).[3]

Na dvore Rudolfa II. v Prahe[upraviť | upraviť zdroj]

Cisár Rudolf II. sa snažil získať Hansa von Aachena do svojich služieb a k trvalému pobytu v Prahe, v tom čase metropoly Svätej ríše rímskej, niekoľko rokov. Umelec svoje diela pre cisárske zbierky tvoril už od prvej návštevy Prahy v roku 1588, na dvor Rudolfa II. sa však presťahoval až oveľa neskôr, v roku 1597.[2]

Na Rudolfovom dvore Hans von Aachen nepôsobil iba ako dvorný maliar. Ako cisárov dôverník bol poverený aj rôznymi diplomatickými a obchodnými misiami, predovšetkým v Taliansku, kde cisárovi dojednával zaujímavé akvizície (do Rudolfovej zbierky pomohol získať najlepšie súdobé aj staršie diela, z ktorých niektoré sú v zbierkach Pražského hradu dodnes, napr. obrazy talianskych majstrov - Tiziana, Veroneseho, Tintoretta a iných) a sprostredkovával aj iné záležitosti podľa jeho želania. V maliarovom dome na malom námestí za kláštorom sv. Jiří na Pražskom hrade sa stretávali umelci a významné osobnosti pražského dvora aj zo zahraničia, naopak von Aachen i jeho žena boli často pozývaní do urodzených domov a diplomatických rezidencií. V roku 1604 bol povýšený do šľachtického stavu.[2] V Prahe zdomácnel a zostal v dvorských službách aj po cisárovej smrti;[3] stal sa oficiálnym portrétistom nového cisára, Rudolfovho mladšieho brata Mateja II. Habsburského.[2]

Zomrel ako úspešný a bohatý (spolu so svojou ženou Reginou vylepšovali rodinný rozpočet obchodovaním s vínom) 4. marca 1615 v Prahe. Pochovaný je v katedrále sv. Víta na Pražskom hrade.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Maľoval podobizne (niekoľko portrétov Rudolfa II., Portrét dievčatka, Portrét cisára Mateja), ale aj mytologické, alegorické, náboženské a žánrové výjavy[2] (Víťazstvo Spravodlivosti, Zvestovanie P. Márii, Oslobodenie Andromedy, Nerovný pár). Bol výborný kresliar a maliar, majster postáv, tvorca žánrových scén, často veľmi realistických a neprikrášlených. Predovšetkým však bol vynikajúci portrétista. Syntézou flámskych a talianskych vplyvov tvoril začiatky českej barokovej maľby, zapôsobil predovšetkým na Karla Škréta.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Aachen, Johan von. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A – Belk), s. 15. Poznámka: Encyklopédia chybne udáva rok narodenia 1522.
  2. a b c d e f Aachen, Hans von. In: Všeobecný encyklopedický slovník. Ed. Ivan Paulička. Zväzok A – F. Praha : Ottovo nakladatelství, 2005. 1039 s. ISBN 80-7181-618-3. S. 7.
  3. a b c NEUMANN, Jaromír. Obrazárna Pražského hradu. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1964. Kapitola Katalog děl, s. 56. (česky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hans von Aachen na českej Wikipédii.