Mútnik (prítok Jalovčanky)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mútnik

(prítok Jalovského potoka)

potok
Zdrojnica Trstenský diel, Liptovská kotlina
Ústie Jalovský potok, Liptovský Mikuláš
Dĺžka 5,7 km
Povodie Váh
Hydrologické poradie 4-21-02-037
Číslo recipienta 4-21-02-12644
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Mútnik je potok na strednom Liptove, v centrálnej časti okresu Liptovský Mikuláš. Je to ľavostranný prítok Jalovského potoka, má dĺžku 5,7 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Tečie v Liptovskej kotline, pramení v Smrečianskej pahorkatine na juhojuhovýchodnom svahu Trstenského dielu (759,4 m n. m.), západne od obce Smrečany, v nadmorskej výške približne 715 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie najprv juhozápadným smerom, následne sa stáča severojužným smerom a obteká masív Dubovca (696,4 m n. m.), pričom sa opäť stáča juhozápadným smerom. Ďalej priberá krátky ľavostranný prítok zo severozápadného úbočia Hája (746,5 m n. m.), prechodne tečie na západ a sprava priberá prítok od obce Trstené. Potom pokračuje juhozápadným smerom k osade Mútnik, kde sa znovu stáča, severojužným smerom tečie k mikulášskej železničnej stanici a ďalej už tečie západným smerom súbežne so železničnou traťou Žilina – Košice na ľavom brehu. Na území mesta Liptovský Mikuláš, južne od mestskej časti Liptovská Ondrašová, ústi v nadmorskej výške cca 567 m n. m. do Jalovského potoka. Je to vodný tok s minimálnymi prietokmi.