Preskočiť na obsah

Maťo Homola

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Maťo Homola
slovenský automobilový pretekár
Maťo Homola
Narodenie19. júl 1994 (30 rokov)
Bratislava, Slovensko
Odkazy
Webstránkamatohomola.sk

Maťo Homola (* 19. júl 1994, Bratislava) je slovenský automobilový pretekár, víťaz pretekov Majstrovstiev sveta FIA WTCR v Portugalsku a 2x Vicemajster Európy v pretekoch automobilov na okruhu FIA ETCC. V súčasnosti reprezentuje Slovensko v šampionáte TCR Europe v tíme BRC Racing Team na vozidle Hyundai i30 N TCR a je oficiálnym ambasádorom Hyundai N a OMV MaxxMotion pre Slovensko.

Jeho otec Jaro Homola je 15-násobný Majster Slovenskej republiky v pretekoch automobilov do vrchu a počas jeho aktívnej kariéry bol Maťo Homola v úzkom kontakte s pretekmi či automobilovými súťažami. Vo veku 4 rokov po prvý krát riadil motokáru, no pre finančnú náročnosť dostal prednosť futbal. Aktívne hral 7 rokov na poste krajného záložníka. Svoju pretekársku kariéru začal ako 13-ročný.

Na konci roku 2007 absolvoval preteky v Majstrovstvách SR v kartingu v Dunajskej Strede v kategórii Rotax Max Junior. Hoci začal pretekať dosť neskoro, už od začiatku sa u neho prejavil talent zdedený po otcovi a tak sa tím Homola Motorsport rozhodol štartovať aj v ďalšej sezóne.

V roku 2008 obsadil v malej konkurencii v MSR v kartingu 5. miesto, rovnako ako o rok neskôr. Prelomovým bol rok 2010, kde jazdil viaceré šampionáty a už pravidelne sa umiestňoval na stupňoch víťazov vo veľkej konkurencii triedy Rotax Max Junior. Pred poslednými pretekmi v sezóne 2010 bojoval 3. miesto, avšak po škrtaní bodov skončil opäť na 5. mieste, čo bolo miernym sklamaním.

V tom istom roku dovŕšil 16 rokov a mohol požiadať o licenciu okruhového jazdca. Prvé preteky na pretekárskom okruhu absolvoval v júni 2010. Do konca sezóny stihol ešte dvoje pretekov na automobile Škoda Fabia 1,4 Kit Car. Celkovom obsadil 2. miesto v Divízii 4 do 1400 cm3 a stal sa Vicemajstrom SR.

Preteky automobilov na okruhu

[upraviť | upraviť zdroj]

Do sezóny 2011 Homola Motorsport urobil riskantné rozhodnutie a pre Maťa prenajal špičkovú pretekársku techniku - Alfa Romeo 156 WTCC. Toto vozidlo ešte v roku 2008 jazdilo Majstrovstvá sveta cestovných automobilov FIA WTCC. Rozhodnutie sa vyplatilo: v roku 2011 sa Maťo Homola stal Majstrom SR v Divízii 4 do 2000 cm3, víťazom Trofeje Zóny strednej Európy (FIA CEZ Trophy) v konkurencii, kde boli ďalšie dve Alfy Romeo 156 WTCC. Na konci sezóny štartoval ešte vo vytrvalostných pretekoch pod názvom Epilog v Brne na Masarykovom okruhu spolu s Patrikom Nemcom a Petrom Fulínom na SEATe León TDI, kde Homolovci našli inšpiráciu pre nasledujúcu sezónu. Peter Fulín ich nahovoril na štart v Európskom seriáli cestovných automobilov FIA ETCC.

FIA ETCC/WTCC

[upraviť | upraviť zdroj]

Tím Homola Motorsport sa rozhodol štartovať v Európskom pohári cestovných automobilov FIA ETCC 2012 na vozidle BMW 320si WTCC. Hneď v prvých pretekoch na domácom okruhu Slovakia Ring skončil na 3. mieste. No potom pre opakované poruchy vozidla ďalšie preteky v ETCC 2012 neabsolvoval.

V roku 2013 si Homolovci vybrali nového dodávateľa motora. Na okruhu v Monze v 1. kole ETCC bol v kvalifikácii na 2. mieste, no tesne pred štartom po drobnej poruche musel odstúpiť. Počas ďalších pretekov sa snažil dohnať stratu na Petra Fulína a rozhodovalo sa až v posledných dvoch jazdách v posledom kole na Masarykovom okruhu v Brne. Tam si už Fulín postrážil svoj náskok a tak Homola skončil celkovo na 2. mieste.

Do sezóny 2014 tím Homola Motorsport vstúpil so silnejším modelom BMW 1,6 TC WTCC. No v prvých pretekoch sezóny, v daždi na okruhu Paul Ricard HTTT Homola havaroval. V ďalšom priebehu sezóny sa snažil dotiahnuť na rýchle Chevrolety. Niekoľkokrát sa mu ich podarilo zdolať a v konečnom účtovaní to bolo opäť 2. miesto. V závere roka absolvoval ako jeden z mála pretekárov test v aute WTCC novej špecifikácie TC1 na Chevrolete Cruze TC1 na trati Catalunya pri Barcelone. Tímu sa nepodarilo naplniť rozpočet na vstup do WTCC.

Pre rok 2015 sa Maťo Homola a jeho tím Motorsport spojili so spoločnosťou SEAT Slovensko a do FIA ETCC nastúpili s vozidlom SEAT León Cup Racer MK3 s cieľom v seriáli zvíťaziť. Maťo Homola sa taktiež stal oficiálnym ambasádorom značky SEAT pre Slovensko, umiestnil sa však až na celkovom štvrtom mieste.

TCR International Series

[upraviť | upraviť zdroj]

Maťo Homola v roku 2016 vstupuje do svetového motoršportu. Po jednorázovej účasti vo WTCC v roku 2015 sa on a jeho tím rozhodli v sezóne 2016 vstúpiť do svetového šampionátu TCR International Series. Homola sa predstavil v 11 krajinách po celom svete, dokonca 3 podujatia prebiehali počas víkendu Formuly 1. Hájil farby maďarského tímu B3 Racing s vozidlom SEAT Leon TCR. V tomto roku sa umiestnil celkovo na výbornom piatom mieste, zaznamenal víťazstvo na nemeckom okruhu Oschersleben a viackrát sa postavil na stupne víťazov. V tomto roku dokázal svoje kvality a viaceré tímy sa začali zaujímať o služby mladého Slováka.

Na rok 2017 Maťo Homola zmenil auto na Opel Astra OPC TCR v belgickom DG Sport Competition a pokračoval v úspešnom medzinárodnom seriáli TCR International Series. Aj keď stál Maťo Homola viackrát na stupňoch víťazov, počas celého roku sa stretával s technickými problémami a nedostatočne vyvinutým vozidlom. V konečnom hodnotení obsadil 11. miesto.

Pred koncom roku 2017 sa šampionáty FIA WTCC a TCR International Series dohodli na vzájomnej spolupráci, ktorá viedla k spojeniu a následnému vzniku nového šampionátu FIA WTCR. To zatriaslo aj jazdeckým zložením viacerých tímov a bol pretlak veľmi kvalitných jazdcov z oboch šampionátov túžiacich po možnosti štartovať v jedinom svetovom šampionáte cestovných vozidiel.

Maťo Homola, ako jediný Slovák, sa vďaka úzkej spolupráci s tímom DG Sport Competition v roku 2017 dostal na štartový rošt FIA WTCR. Veľká senzácia bola na svete a Maťo mohol štartovať v Majstrovstvách sveta s novým autom Peugeot 308 TCR v spomínanom belgickom tíme. Vyrovnané štartové pole, jazdci svetového kalibru (ex-piloti F1, majstri sveta atď) a 8 rôznych výrobcov TCR áut na štarte predpovedal famóznu sezónu. Maťo sa opäť po roku potýkal s problémami s nastavením auta a nedostatočnému testovaciemu programu, ktorý je v takom vyrovnanom šampionáte veľmi potrebný.

Aj napriek tomu zaznamenal Maťo historický úspech. Na najťažšom okruhu v kalendári FIA WTCR, na mestskom okruhu Vila Real v Portugalsku, zaznamenal jediné víťazstvo v sezóne. Počas celých pretekov súperil s 3-násobným Majstrom BTCC, Gordonom Sheddenom, a 4-násobným Majstrom sveta, Yvanom Mullerom na vozidle Hyundai i30 N TCR, ktorého pred seba nepustil až do konca pretekov. Tento súboj je považovaný za jeden z najlepších v celej sezóne FIA WTCR.

Maťo Homola dokončil ťažkú sezónu v Majstrovstvách sveta FIA WTCR na úctihodnom 18. mieste. Kvalitné jazdecké schopnosti a technické znalosti, ktoré nadobudol v sezóne 2018, mu otvárajú dvere do viacerých tímov pre sezónu 2019.

TCR Europe

[upraviť | upraviť zdroj]

Po masívnom náraste nákladov pre štart vo FIA WTCR a limitujúcom počte sedačiek v továrenských tímoch v tomto šampionáte, sa Maťo Homola rozhodol ísť do európskeho šampionátu TCR Europe s vozidlom Hyundai i30 N TCR, v talianskom tíme Target Competition.

Hneď prvý víkend sezóny na maďarskom okruhu Hungaroring ovládol, keď vyhral kvalifikáciu a aj prvé preteky. Po viacerých haváriách a nevydarených pretekoch dokončil sezónu na 8. mieste v celkovom poradí šampionátu.

Maťo sa od roku 2019 stal tvárou a oficiálnym ambasádorom Hyundai N pre Slovensko. V polovici sezóny sa taktiež stal ambasádorom prémiových palív OMV MaxxMotion a tvárou čerpacích staníc OMV.

Po nespokojnosti s tímom v roku 2019 sa Maťo Homola rozhodol zmeniť stajňu a výber padol na tím BRC Racing Team, s ktorým absolvoval úspešné vystúpenie na FIA Motorsport Games 2019, kde obsadil 3. miesto. S vozidlom Hyundai i30 N TCR ostáva v šampionáte TCR Europe s cieľom vyhrať titul Majstra Európy.