Preskočiť na obsah

Madona Benois

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 10:45, 29. apríl 2016, ktorú vytvoril Gepetito (diskusia | príspevky) (kategórie)
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Madona Benois

Základné informácie
AutorLeonardo da Vinci
Rok1478
Technikaolej na plátne (prenesené z dreva)
Rozmery50 × 32 cm
GalériaErmitáž
Sankt Peterburg, Rusko

Madonna Benois (Madona s kvietkom) je názov obrazu, patriaceho k raným prácam talianskeho renesančného umelca Leonarda da Vinci.

Obraz vznikol v roku 1478, ako o tom svedčí umelcova vlastnoručná poznámka na súpise jeho kresieb a záznamov, uschovávanom vo florentskej Gallerii degli Uffizi.

Dielo predstavuje Máriu a jej syna Ježiša Krista. Mária ako mladá žena je namaľovaná v jednoduchom odeve a s účesom, aký nosili ženy Leonardovej doby. Zabáva svoje dieťa sediace v jej lone kvietkom a s láskavosťou v tvári sleduje zaujatosť Ježiša hrou.

Celé dielo je predchnuté nesmiernou veľkosťou materinskej lásky. V diele je súčasne zreteľný záujem Leonarda o fyziognómiu a o zachytenie dokonalých proporcií ľudského tela, ktoré vychádzalo z jeho humanistických predstáv o človeku ako o najdokonalejšom výtvore prírody.

Leonardovo autorstvo maľby bolo dlho spochybňované. Obraz sa začiatkom 19. storočia dostal do Ruska ako dielo neznámeho umelca. To, že je obraz dielom autora svetového mena, sa potvrdilo až v roku 1908, kedy sa Madona s kvietkom objavila na umeleckej výstave. Kurátor výstavy a petrohradskej Ermitáže a znalec obrazov E. Lipgart potvrdil, že malý, nenápadný obraz je Leonardovým dielom.

Názov diela je spojený s menom predošlého majiteľa obrazu, architekta Leontija Benoia, z ktorého pozostalosti ho v roku 1914 kúpil pre Ermitáž cár Mikuláš II.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • kol. autorov, Leonardo umělec a vědec, Knižní klub, Praha, 2006
  • J. Šapiro, Ermitaž i jego šedevry, Izdateľstvo Iskusstvo, Leningrad, 1973