Preskočiť na obsah

Maggie Q

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Maggie Q
v roku 2021
Celé menoMargaret Denise Quigley
Narodenie 22. máj 1979 (45 rokov)
Honolulu, Havaj, USA
Povolanieherečka, modelka
Roky pôsobenia1998 – súčasnosť

Maggie Q (angl. Margaret Denise Quigley; * 22. máj 1979, Honolulu, Havaj, USA) je americká herečka, modelka a aktivistka známa z televíznych seriálov Nikita (2010 - 2013) a Designated Survivor (2016 - 2019).

Detstvo a mladosť

[upraviť | upraviť zdroj]

Q sa narodila a vyrastala v Honolulu na Havaji. Jej otec je írskeho a poľského pôvodu a jej matka je vietnamského pôvodu. Jej rodičia sa stretli, keď bol jej otec počas vojny vo Vietname, služobne umiestnený vo Vietname. Má štyroch súrodencov, bola vychovaná ako katolíčka a chodí do kostola.

Navštevovala strednú školu Mililani, kde bola v bežeckých, atletických a plaveckých tímoch. Získala titul „Najlepšie telo“ v seniorskom ročníku a promovala v roku 1997. Získala atletické štipendium na súkromnej univerzite a zamýšľala sa nad študovaním veterinárnej vedy; jej rodina ju však nemohla finančne podporovať.

Krátko po tom, čo opustila Havaj, sa začala venovať modelingu v Tokiu, v Japonsku. Neskôr si zvolila meno Maggie Q, kvôli zlej výslovnosti miestnych obyvateľov, jej priezviska Quigley a skúsila šťastie v HongKongu. V HongKongu pracovala ako chránenkyňa Jackieho Chana, ktorý v nej videl potenciálnu akčnú hviezdu. Jeho intenzívny tréning ju naučil dôležitosti profesionality a vždy robiť vlastné kaskadérske kúsky.

V roku 1998 začala svoju hereckú kariéru v televíznej dráme House of the Dragon, ktorá bola v Ázii veľkým hitom. V roku 2000 debutovala v horore Model from Hell a v tom roku si zahrala ako agentka FBI Jane Quigleyová v akčnom thrilleri Gen-Y Cops. Jej herecký výkon v Gen-Y Cops zapôsobilo na Jackieho Chana natoľko, že ju obsadil do svojich filmov Manhattan Midnight a Križovatka smrti 2.

V roku 2006 Q urobila svoj hollywoodsky prielom ako herecká hviezda vo filme Mission: Impossible III po boku Toma Cruisa. O rok neskôr, po boku Brucea Willisa, Timotyho Olyphanta a Justina Longa, si zahrala v akčnom filme Smrtonosná pasca 4.0.

V roku 2010 sa stala hlavnou postavou v televíznom seriáli Nikita, ktorý vychádza z rovnomenného francúzskeho filmu z roku 1990. Za svoj herecký výkon, získala väčšinou pozitívne recenzie. Jej postava bola zaradená do zoznamov TV Guide „Najsexi bojovníci za zločin“ a „Najtvrdšie dámy TV“. Po skončení natáčania, v roku 2013 si zahrala v televíznom seriály Stalker, po boku Dylana McDermotta a Victora Rasuka, ktorý sa natáčal v rokoch 2014 a 2015.

V októbri 2013 začala natáčať film Bankrot, kde hrala po boku AnnySophie Robb, Dianny Agron, Johna Leguizama, Mary McCormack a Minnie Driver. Film mal premiéru v januári 2017. V rokoch 20162019 hrala v televíznom seriály Designated Survivor. Po boku Michaela Keatona a Samuela L. Jacksona, hrala vo filme Pomsta, z roku 2021.

Súkromný život

[upraviť | upraviť zdroj]

Mala vzťah s jej hereckým kolegom Dylanom McDermottom na začiatku roka 2014 a v január 2015 oznámili zásnuby. Svoj vzťah ukončili vo februári 2019.

Utrpela dočasnú stratu sluchu na pravom uchu po tom, čo sa jej bubienok poškodil pri výbušnom kúsku v roku 2010. Vlastní dom v Pound Ridge, v štáte New York.

Rovnako, je silnou aktivistkou za práva zvierat. Zúčastnila sa na kampaniach organizácie PETA Asia propagujúcich vegetariánstvo. Dlhé roky bola vegetariánkou a povedala, že vzdať sa mäsa bolo jedným z najvďačnejších rozhodnutí, aké kedy urobila. V roku 2008 bola vyhlásená za osobnosť roka organizácie PETA v Ázii a Tichomorí a organizácia PETA ju zaradila medzi najlepšie oblečené celebrity roku 2008. V súčasnosti je veľvyslankyňou Animals Asia Foundation.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Maggie Q

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Maggie Q na anglickej Wikipédii.