Mak vlčí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
mak vlčí
Koeh-101.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Papaver rhoeas
Linnaeus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Mak vlčí (Papaver rhoeas) je jedovatá liečivá rastlina z čeľade makovité (Papaveraceae).

Mak vlčí je jednoročná, 20 až 80 cm vysoká rastlina, s priamou, málo rozkonárenou stonkou, so striedavými, perovite dielnymi listami. Z pazúch listov vyrastajú dlhé kvetné stopky. Kvetné puky sú previsnuté, kryté dvoma štetinatými kališnými lístkami. Rozkvitnutý, sýtočervený kvet má štyri široké, prekrývajúce sa korunné lupienky s čiernou škvrnou na báze. Plod je tobolka (makovica). Celá rastlina je pokrytá chĺpkami a prestúpená mliečnicami.

Je to kozmopolitný druh, ktorý sa vyskytuje takmer na celom svete. Pochádza pravdepodobne z Ázijského východného Stredomoria a z priľahlej časti Blízkeho východu. V strednej Európe je archeofyt, ktorý bol zavlečený s obilným osivom už v priebehu neolitu. Vlčí mak zdomácnel takmer na celom svete ako kozmopolitný burinný druh. Rastie na násypoch, rumoviskách a ako burina na poliach a v záhradách.

Ďalšie divorastúce druhy maku, ako mak poľný (Papaver argemone L.), mak pochybný (Papaver dubium L.) a mak hybridný (Papaver hybridum L.) sú na liečebné účely bezcenné.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mak vlčí
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Mak vlčí
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Mak vlčí

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]