Preskočiť na obsah

Mark Twain

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Samuel Langhorne Clemens
Mark Twain v roku 1895
Mark Twain v roku 1895
Osobné informácie
PseudonymMark Twain
Narodenie30. november 1835
 Florida, Missouri, USA
Úmrtie21. apríl 1910 (74 rokov)
 Redding, Connecticut, USA
Národnosťamerická
Zamestnaniespisovateľ, prednášajúci
Dielo
Žánrefikcia, historická fikcia, literatúra pre deti, literatúra faktu, dobrodružná literatúra, satira, esej, filozofická literatúra, literárna kritika
Významné práceDobrodružstvá Huckleberyho Finna, Dobrodružstvá Toma Sawyera
Ovplyvnený
Ovplyvnil
PodpisMark Twain, podpis
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Mark Twain
(plné texty diel autora)
Spolupracuj na CommonsMark Twain
(multimediálne súbory na commons)
Mark Twain (1909)

Mark Twain, vlastným menom Samuel Langhorne Clemens (* 30. november 1835, Florida, Missouri, USA – † 21. apríl 1910, Redding, Connecticut, USA), bol americký spisovateľ, satirik a humorista. Preslávil sa najmä knihami Dobrodružstvá Toma Sawyera a Dobrodružstvá Huckleberyho Finna. Svojho času patril medzi najpopulárnejšie americké celebrity. William Faulkner ho označil za prvého skutočného amerického spisovateľa.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako šieste zo siedmich detí. Narodil sa predčasne a počas prvých desiatich rokov života bol pomerne slabé dieťa. Jeho matka sa počas týchto prvých rokov pokúšala zlepšiť jeho zdravotný stav rôznymi prostriedkami a jeho spomienky na tieto z tohto obdobia (spolu s ďalšími spomienkami na jeho dospievanie) sa nakoniec dostali do Toma Sawyera a ďalších diel. Keďže bol chorľavý, bol často rozmaznávaný, najmä matkou, a skoro sa uňho vyvinula tendencia skúšať jej trpezlivosť prostredníctvom zlomyseľností, pričom za domáce prečiny, ktorých sa dopúšťal, ponúkal len svoju dobrú povahu.[1]

V roku 1839 sa jeho rodina presťahovala do mesta Merovice. Jeho otec zomrel, keď mal Mark 11 rokov. V rokoch 1853 - 1856 pracoval ako kníhtlačiar v New York City, Philadelphii, St. Louis a Cincinnati. V rokoch 1857 - 1861 pracoval ako kormidelník na rieke Mississippi. Táto časť jeho života neskôr inšpirovala jeho román Život na Mississippi ako aj jeho výber pseudonymu. "Mark Twain" bol totiž jeden z pokrikov, ktorým sa udávala hĺbka rieky, znamenal hĺbku 2 siahy (asi 12 stôp, alebo 3,7 m), čo bola bezpečná hĺbka pre plavbu. Clemens sa neskôr začal živiť ako profesionálny novinár, dopisovateľ a spisovateľ. V roku 1870 sa oženil s Oliviou Langdonovou. V roku 1871 sa presťahoval aj s rodinou do Hartfordu v štáte Connecticut. V posledných rokoch svojho života čelil finančným problémom. Ťažko znášal smrť svojej manželky, ako aj dvoch z jeho troch detí. Zomrel v roku 1910 a pochovaný je v Elmire v štáte New York.

Mark Twain v starobe

V roku 1865 prenikol prvýkrát do širšieho povedomia vďaka poviedke Slávna skákajúca žaba z okresu Calaveras.

V slovenčine

[upraviť | upraviť zdroj]

Diela o autorovi

[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Mark Twain | Biography & Facts | Britannica [online]. www.britannica.com, [cit. 2022-11-30]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Mark Twain
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mark Twain
Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora: