Martina Jelenová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Martina Jelenová
slovenská divadelná herečka, speváčka
Rod. menoMartina Oslejová
Narodenie23. február 1981 (40 rokov)
Komárno, Slovensko
Národnosťslovenská

Mgr. Art. Martina Jelenová (rod. Oslejová; * 23. február 1981, Komárno) je slovenská divadelná herečka, speváčka, autorka textov piesní, scenárov i bábok Divadla na kolesách a podnikateľka.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Po absolvovaní základnej školy a gymnázia, kde sa čoraz viac prejavovali jej umelecké vlohy (napríklad stala víťazkou celoslovenského kola recitačnej súťaže v prednese poézie Hviezdoslavov Kubín, tancovala vo folklórnom súbore DUNAJ, navštevovala výtvarný odbor ZUŠ, či divadelný krúžok počas štúdia gymnázia) sa rozhodla pre štúdium herectva na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V divadle JGT vo Zvolene stvárnila niekoľko rolí a v bábkovom divadle Žilina, avšak ťahalo ju to skôr k vlastným projektom, v ktorých by sa komplexne spojili viaceré jej talenty a záujmy, ako vymýšľanie príbehov, maľovanie, navrhovanie a šitie kostýmov, poézia, herectvo, hudba, spev a iné.

Po polročnom pobyte v USA sa usadila v Bratislave, kde založila vlastné divadlo – Divadlo na kolesách, ktoré za 12 rokov svojho pôsobenia v umeleckej sfére vytvorilo viac ako 20 projektov pre deti a mládež. Spolupracovala s TV Lux na tvorbe relácie pre deti Klbko, kde stvárnila hlavnú postavu Katky. Vymyslela a zorganizovala Festival autorskej slovenskej tvorby (FAST) v Pezinku.

V roku 2007 sa vydala a s manželom má 2 deti – Terezku (2010) a Elišku (2014) [2]. Jej manžel Branislav Jelen je bubeník, ktorý spolupracuje s mnohými slovenskými interpretmi (Zuzana Smatanová, Mária Čírová, Sima Martausová a podobne a zároveň výrobca bicích nástrojov. Manželia Jelenovci založili spoločnú firmu JELEN DRUMS, ktorá je značkou spomínaných ručne vyrábaných bicích nástrojov a zároveň vydavateľstvom, zameraným na produkciu audiovizuálnych, hudobných a knižných diel pre deti.

V roku 2011 dostala nápad na vytvorenie postavy a programu pre deti. Postavičku nazvala FÍHA, je to škriatok, ktorý pomocou pesničiek objavuje svet [3]. Milý škriatok Fíha býva v knihe, rozpráva vo veršoch a prostredníctvom autorských príbehov a pesničiek učí deti objavovať krásy a tajomstvá okolitého sveta. V máji roku 2012 tento nápad autorsky aj herecky „uviedla do života“, doteraz najúspešnejší projekt – FÍHA tralala. Divadelné predstavenia o škriatkovi Fíha mali za 3 roky existencie vyše 500 repríz na Slovensku, v Česku i v Rakúsku.

Muzikálové turné pod názvom FÍHA tralala a rozprávková družina patrí medzi najnavštevovanejšie kultúrne podujatia na Slovensku. Veľkej obľube medzi slovenskými a českými deťmi sa tešia taktiež DVD a CD tituly a knihy o škriatkovi Fíha tralala. V slovenskom jazyku boli vydané DVD FÍHA tralala (2012), CD FÍHA tralala a kamaráti (2012), DVD FÍHA tralala - Farebný svet (2013), CD FÍHA tralala - Farebný svet (2013), DVD FÍHA tralala - Cvičíme od mala (2014), CD FÍHA tralala - Cvičíme od mala (2014), CD BUMBARASA (2015), veršované obrázkové knižky FÍHA tralala – ABECEDA (2013) a FÍHA tralala – Cestovná zábava (2014), leporelo Zvieratká a mláďatká (2015) a ďalšie produkty. V roku 2015 vznikli prvé jazykové mutácie – nemecká pod názvom OHA tralala a anglická pod názvom WOWEE tralalee.

O populárnosti škriatka Fíha svedčí aj hit „Bum bác“ na YouTube, ktorý mal začiatkom roka 2016 viac ako 17 miliónov prehratí. YouTube kanál FÍHA tralala patrí medzi najúspešnejšie na Slovensku a vo svetovom rebríčku sa pohybuje okolo 5000-ej priečky, v spoločnosti speváka Bryana Adamsa, či kapely Simple Plan.

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Klbko[upraviť | upraviť zdroj]

  • Klbko a Nový zákon - studio LUX, DVD, CD, 2012
  • Klbko v chráme - studio LUX, DVD, CD, 2014
  • Klbko a svätá omša - studio LUX, DVD, 2015

FÍHA tralala[upraviť | upraviť zdroj]

  • FÍHA tralala - Jelen Drums, DVD, 2012
  • FÍHA tralala a kamaráti - Jelen Drums 2071 001-2, CD, 2012 [4]
  • FÍHA tralala - Farebný svet - Jelen Drums, DVD, 2013
  • FÍHA tralala - Farebný svet - Jelen Drums 2071 003-2, CD, 2013
  • FÍHA tralala - Cvičíme od mala - Jelen Drums, DVD, 2014
  • FÍHA tralala - Cvičíme od mala - Jelen Drums 2071 004-2, CD, 2014
  • BUMBARASA - Jelen Drums 2071 005-2, CD, 2015

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]