Preskočiť na obsah

Mei

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mei
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Mei long
Sü a Norell, 2004
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Mei je vyhynutý rod veľmi malého dravého dinosaura z čeľade Troodontidae, žijúceho v období spodnej kriedy na území dnešnej severovýchodnej Číny. Jeho jediným druhom je Mei long.[1]

Meno vychádza zo skutočnosti, že tento dinosaurus bol objavený v pozícii spánku (stočený do kĺbka, akokeby si chránil telesné teplo).[2] Jeho poloha s hlavou zasunutou akoby pod krídlom navyše svedčí o blízkej príbuznosti s vtákmi. Ide teda o ďalší zaujímavý dôkaz svedčiaci o teplokrvnosti dinosaurov a spomínanej príbuznosti medzi dravými dinosaurami a vtákmi. Veľmi pravdepodobne bol aj tento dinosaurus za života operený. Rovnako ako mnohé iné živočíchy v tejto oblasti bol zrejme aj on zasypaný sopečným prachom.

Rod Mei bol veľmi malý dinosaurus, dosahujúci dĺžky okolo 40 cm (nedospelý jedinec) s hmotnosťou necelého 1 kg. Patrí tak k vôbec najmenším známym nelietavým dinosaurom.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. XU, X., NORELL, M. A.. A new troodontid dinosaur from China with avian-like sleeping posture. Nature, 2004, roč. 431, čís. 7010, s. 838 - 841. DOI10.1038/nature02898.
  2. Animal Planet: Prehistoric Park [online]. Discovery Communications, 2007, [cit. 2011-12-28]. Dostupné online. (anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mei na českej Wikipédii.