Preskočiť na obsah

Menštruačný pohárik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fleurcup – malá veľkosť (vľavo) a väčšia veľkosť (vpravo). Stopka sa dá odstrihnúť.

Menštruačný pohárik alebo menštruačný kalíšok je pomôcka na intímnu hygienu. Zvyčajne je vyrobený z lekárskeho silikónu, je pružný a má zvonovitý tvar. Kalíšok sa zavádza počas menštruácie do pošvy, kde zachytáva menštruačné tekutiny (krv). Asi každých 4 – 12 hodín (v závislosti od množstva tekutiny), treba kalíšok vybrať z vagíny, vyprázdniť nahromadenú menštruačnú krv do WC alebo do umývadla, umyť kalíšok pod tečúcou vodou a znovu vložiť dovnútra. Po skončení menštruácie sa kalíšok môže sterilizovať, najčastejšie vyvarením vo vode. Na rozdiel od tampónov a vložiek, kalíšok funguje na princípe zbierania menštruačnej krvi nie na princípe absorpcie.[1][2][3]

Výrobcovia majú rôzne odporúčania, kedy sa má kalíšok vymeniť za nový, ale vo všeobecnosti môže byť jeden kalíšok používaný päť rokov alebo aj dlhšie.

Firmy prezentujú menštruačné kalíšky ako lepšiu alternatívu k vložkám a tampónom, pre ich praktickosť, výhodnú cenu a šetrnosť k životnému prostrediu.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Menštruačný kalíšok má zvonovitý tvar a je vyrobený z gumy (latexu), silikónu alebo termoplastického elastoméru (TPE). Je určený na opakované použitie a navrhnutý tak, aby vydržal niekedy až 10 rokov. Niektoré značky odporúčajú kúpiť nový kalíšok každý rok, keďže ide o hygienický produkt. Iné značky odporúčajú výmenu po 5 – 10 rokoch, tvrdiac, že ženy boli spokojné s používaním jedného kalíška po dobu až 10 rokov.

Veľkosti a výber[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina značiek má dve veľkosti: menšiu a väčšiu. Menšia veľkosť je zvyčajne odporúčaná pre ženy pod 30 rokov, ktoré ešte nerodili vaginálne. Väčšia veľkosť je zvyčajne odporúčaná pre ženy, ktoré majú viac ako 30 rokov, rodili vaginálne alebo majú nezvyčajne silné krvácanie. Menštruačné kalíšky najmenšej veľkosti sa odporúčajú pre teenagerky, pre menštruujúce dievčatá a ženy, ktoré viac športujú, ako aj tie so silnejšími svalmi panvového dna, ktorým môžu byť väčšie kalíšky nepríjemné. Treba zvážiť aj dĺžku kalíška. Ak má žena nízko posadený krček maternice, môže jej lepšie sedieť kratší kalíšok. Kapacita kalíška je dôležitá pre ženy, ktoré majú silnejšie krvácanie; ale všetky, v súčasnosti dostupné, menštruačné kalíšky majú väčšiu kapacitu ako bežný tampón.[4]

Posledná vlastnosť, ktorá sa dá zvážiť pri výbere menštruačného kalíška, je jeho pevnosť alebo pružnosť. Niektoré spoločnosti ponúkajú širokú škálu rôznych pružností medzi svojimi výrobkami. Pevnejší kalíšok sa ľahšie sám otvorí po vložení a môže spoľahlivejšie priľnúť k vaginálnej stene (čím zabráni úniku tekutiny). Mnoho žien však považuje pružnejšie kalíšky za pohodlnejšie.[5]

Farba[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina menštruačných kalíškov sa vyrába z bezfarebného, priesvitného silikónu. Niekoľko značiek ponúka aj farebné kalíšky okrem (alebo namiesto) bezfarebných. Farebné kalíšky sa farbia  farbivom, ktoré je certifikované ako bezpečné pre potraviny. Priesvitné kalíšky stratia svoj pôvodný vzhľad rýchlejšie ako farebné – majú tendenciu získať časom žltkasté zafarbenie. Odtieň farebných kalíškov sa môže časom tiež meniť, ale je to menej nápadné ako pri priesvitných kalíškoch. Škvrny alebo akékoľvek nežiaduce sfarbenie kalíška sa dá odstrániť alebo zjemniť namočením v zriedenom peroxide vodíka a/alebo, keď sa kalíšok nechá pár hodín na slnku.

Aditíva[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina kalíškov zvyčajne nemá žiadne aditíva, okrem pridaných farieb pri farebných verziách.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Menštruačný kalíšok (fialová) priľne k stene pošvy a zachytáva všetku krv, ktorá vychádza z maternice (zelená).

Menštruačný kalíšok sa najprv poskladá, alebo stlačí a potom sa vloží do pošvy. Za normálnych okolností sa sám vďaka svojej pružnosti v pošve otvorí a priľne k stene pošvy. V niektorých prípadoch treba kalíšku pomôcť k otvoreniu sťahmi pošvových svalov alebo pootočením pohárika. Vo väčšine prípadov, sa menštruačný kalíšok posunie smerom hore a jeho okraj sa obopne krček maternice. Ak sa kalíšok správne zavedie, nepreteká ani nespôsobuje žiadne nepohodlie, podobne ako tampóny. Ľudia, ktorí majú prax s používaním tampónov bez aplikátora, sa väčšinou naučia zavádzať kalíšok rýchlejšie, aj keď stále si to vyžaduje tréning. Existuje mnoho rôznych techník skladania, ktoré sa používajú pri vkladaní kalíška.[6] Jedna z najčastejších je tvar písmena "C".[7]

Ak na vkladanie potrebujete použiť lubrikant, mal by byť na báze vody, pretože niektoré zložky lubrikantov môžu poškodzovať silikón.

Asi po 4 – 12 hodín používania (v závislosti od intenzity krvácania), sa kalíšok vyberie. Neodporúča sa iba ťahať priamo za stopku, pretože takýto postup vytvorí podtlak. Lepšie je najprv stlačiť medzi prstami dno kalíšku, čím sa naruší podtlak. Po vyprázdnení, sa opakovane použiteľný kalíšok opláchne alebo utrie a znovu vloží do pošvy. Na konci cyklu sa môže kalíšok umyť jemným mydlom a niekoľko minút sterilizovať vo vriacej vode. Alternatívne sa dajú použiť sterilizačné roztoky (pôvodne vyvinuté pre dojčenské fľaše a odsávačky mlieka). Podrobné inštrukcie na sterilizáciu sa líšia pri jednotlivých výrobcoch kalíška. Jednorazový menštruačný kalíšok, by sa po prvom použití mal vyhodiť a na ďalšie vloženie by mal byť použitý nový kalíšok.

Opakovane použiteľný menštruačný kalíšok sa musí vybrať z pošvy pred pohlavným stykom, jednorazové kalíšky môžu ostať zavedené aj pri sexe.

Bezpečnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Menštruačné kalíšky sú bezpečné, keď sa používajú podľa návodu a žiadne zdravotné riziká súvisiace s ich používaním neboli zistené.[8][9] Ale pred uvedením menštruačných kalíškov na trh nebol vedený žiadny medicínsky výskum, ktorý by potvrdzoval, že menštruačné kalíšky sú bezpečné.[10]

Jedna prípadová štúdia v časopise Gynecologic and Obstetric Investigation zaznamenala rozvoj endometriózy a adenomyózy u jednej používateľky menštruačného kalíška značky DivaCup.[11] Keďže ide o prvý popísaný prípad, spájajúci toto ochorenie s používaním menštruačného pohárika, poukazuje to na zriedkavosť takéhoto spojenia.

Výhody[upraviť | upraviť zdroj]

Zdravie a pohodlie[upraviť | upraviť zdroj]

 • Pri používaní menštruačného kalíška sa menštruačná krv zhromažďuje ďalej od krčka maternice a zostáva v tekutej forme, na rozdiel od použitia tampónov, kedy krv ostáva v semi-koagulovanej forme v kontakte s krčkom maternice.
 • Menštruačné kalíšky zachytávajú menštruačné tekutiny vnútri pošvy a nehrozí pretečenie (ak sa vyprázdňujú dosť často a ak sú správne vložené). Niektoré ženy však majú skúsenosti s pretečením v dôsledku nesprávneho používania alebo veľkosti menštruačného kalíšku. Žena môže napríklad zažiť únik pri používaní menštruačného kalíška, ak kalíšok nie je vložený správne alebo ak sa úplne neroztvoril a nepriľnul k stenám pošvy.
 • Ak používateľ potrebuje sledovať množstvo menštruačnej krvi (napr. pre zdravotné účely), menštruačný kalíšok ho umožňuje presne zmerať. Niektoré kalíšky majú dokonca vyznačené meracie značky.
 • Niektoré ženy uvádzajú, že sa krvácajú menej alebo majú kratšiu menštruáciu[12] alebo miernejšie kŕče[13] pri použití kalíška, na rozdiel od používania tampónov.

Syndróm toxického šoku[upraviť | upraviť zdroj]

Syndróm toxického šoku (TSS) je potenciálne smrteľné bakteriálne ochorenie. Vedci zistili súvislosť medzi TSS a používaním tampónov, hoci presný mechanizmus zostáva nejasný.[14] TSS spôsobené použitím menštruačného kalíška sa zdá byť veľmi zriedkavé, alebo sa prakticky nevyskytuje.[15][16] Pravdepodobný dôvod je, že menštruačné kalíšky nie sú savé, nedráždia vaginálnu sliznicu, ani nespôsobujú zmenu vaginálnej flóry v žiadnom merateľnom množstvo.[17] Naopak, keď ženy používajú tampóny, ktoré sú savejšie, ako si práve vyžaduje intenzita ich menštruácie, môže sa u nich vyskytnúť vaginálna suchosť. Výskum ukázal, že kalíšok nemá žiadny vplyv na vaginálnu flóru, čo znamená, nemá žiadny vplyv ani na prítomnosť S. aureus, baktérie, ktorá môže spôsobiť TSS. Riziko TSS spojené s používaním cervikálneho klobúčika ako formy ženskej bariérovej antikoncepcie je tiež veľmi nízke.[18] Cervikálne klobúčiky sa vyrábajú z podobného materiálu ako menštruačné kalíšky: väčšinou z lekárskeho silikónu alebo latexu.

Ekonomické aspekty[upraviť | upraviť zdroj]

Opakovane použiteľné menštruačné hygienické pomôcky (vrátane menštruačných kalíškov) sú úspornejšie než jednorazové. V dlhodobom horizonte používateľ ušetrí peniaze používaním menštruačného kalíška.

Jednou z najväčších výhod kalíška je jeho viacnásobná použiteľnosť. Podľa výrobcov môže kalíšok vydržať až desať rokov, ak sa používa správne. Vzhľadom na to, že žena v rozvinutej krajine minie v priemere 60 dolárov za rok na vložky a tampóny a menštruačný cyklus trvá 35 až 40 rokov, vyšplhajú sa čisté náklady na vložky a tampóny až na 2 400 dolárov počas jedného ľudského života. Vzhľadom na to, že potenciálna životnosť menštruačného kalíšku je 10 rokov a stojí to okolo 30 dolárov, vychádzajú celkové náklady pri jeho používaní na 120 dolárov za celý ľudský život.[19]

Ekologické aspekty[upraviť | upraviť zdroj]

Pretože menštruačné kalíšky sú opakovane použiteľné, pomáhajú znížiť mieru tuhého odpadu.[20] Bežné vložky sa môžu na skládke odpadu rozkladať 500 – 800 rokov[21] a plastové aplikátory tampónov sa tiež rozkladajú storočia. Možnosťou sú aj biologicky rozložiteľné hygienické menštruačné pomôcky, ktoré sú v obchodoch k dispozícii,[22] rozkladajú sa v krátkom časovom intervale, no iba ak sú správne kompostované.

Každý rok sa v Severnej Amerike vyhodí približne 20 miliárd vložiek a tampónov. Zvyčajne končia na skládkach alebo v spaľovniach, čo môže mať výrazný vplyv na životné prostredie. Väčšina vložiek a tampónov je vyrobené z bavlny a plastu. Plastu trvá asi 50 alebo viac rokov, kým sa začne rozkladať. Bavlna sa začína rozkladať po 90 dňoch, ak sa kompostuje.[23]

Vzhľadom na to, že menštruačný kalíšok je opakovane použiteľný, výrazne znižuje množstvo odpadu vyprodukovaného počas menštruačného cyklu, keďže nevniká každodenný odpad a znižuje sa aj množstvo vyhodených obalových materiálov. Keď silikónové menštruačné kalíšky doslúžia, sú umiestnené na skládkach odpadu alebo sa spaľujú. Niektorí výrobcovia garantujú zachovaní kvality kalíška aj po 10 alebo 15 rokoch.[24]

Menštruačné kalíšky sa môžu vyprázdňovať aj priamo do pôdy, alebo do kompostu, keďže ich obsah je hodnotné hnojivo pre rastliny a keďže všetky patogény a pohlavne prenosné choroby sú v pôde rýchlo zneškodnené pôdnymi mikroorganizmami.[25] Voda použitá na opláchnutie kalíšku sa môže likvidovať rovnakým spôsobom. Toto znižuje množstvo odpadovej vody, ktorú je potrebné čistiť.

Nevýhody[upraviť | upraviť zdroj]

 • Niektoré ženy majú ťažkosti pri vkladaní alebo vyberaní menštruačného kalíška, v závislosti na predchádzajúcich skúsenostiach a niektorých fyzických faktoroch. Prostriedky na riešenie týchto problémov sú: dobré rady/vedenie od skúsenejších žien; výber inej veľkosti, tvaru, alebo materiálu; použitie lubrikantu na vodnej báze pre jednoduchšie vkladanie; zmena metódy skladania pre vloženie; a tréning.[26] U niektorých žien, tieto ťažkosti zmiznú s praxou, u iných môžu pretrvať.
 • Niektoré ženy považujú menštruačné kalíšky za nepríjemné. Toto sa môže zmierniť s narastajúcou praxou vkladania kalíšku. Zmena kalíšku za menší alebo mäkší, a/alebo skrátenie stonky kalíška, môžu tiež pomôcť.[27]
 • Viacerí výrobcovia odporúčajú, aby ženy, ktoré majú zavedené vnútromaternicové teliesko, konzultovali použitie kalíška so svojim gynekológom. Vyskytli sa zriedkavé prípady, v ktorých ženy narušili polohu vnútromaternicového telieska pri odstraňovaní menštruačného kalíška; môže sa to stať aj pri používaní tampónov.
 • Pri vyberaní a vyprázdňovaní menštruačného kalíška sa môže používateľ zašpiniť od krvi. Niekedy sa stane, že sa nejaká menštruačná krv nechtiac vyleje z kalíška. Aby sa tomu zabránilo, ženy si ho často vymieňajú nad toaletnou misou.
 • Čistenie menštruačného kalíška na verejných záchodoch môže predstavovať problém, pretože umývadlá na umývanie rúk sú zvyčajne, aj keď nie vždy, vo verejnom priestore. Niektorí výrobcovia navrhujú, očistiť kalíšok čistou vreckovkou a dôkladnejšie umytie nechať na najbližšiu príležitosť s dostatočným súkromím. Užívateľ môže tiež nosiť so sebou malú fľašu s vodou, napríklad v kabelke, a opláchnuť kalíšok nad WC. Ďalšou možnosťou je použiť vlhčené utierky. Keďže menštruačné kalíšky treba vyprázdňovať len každých 6 – 12 hodín, nemusí sa to diať práve na verejných toaletách, ale dá sa počkať, kým príde človek do pohodlia svojho domova.

Alternatíva[upraviť | upraviť zdroj]

Pre ženy, ktoré nepreferujú či odmietajú vkladanie cudzích materiálov do pošvy a pre panny je ekologickou alternatívou k pohárikom používanie absorpčných menštruačných nohavičiek.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Elizabeth Gunther Stewart, Paula Spencer: The V Book: A Doctor's Guide to Complete Vulvovaginal Health, Bantam Books, 2002, Seiten 96 und 97, ISBN 0-553-38114-8.
 2. Menstruationstasse für deine Tage [online]. [Cit. 2016-11-20]. Dostupné online. Archivované 2016-11-19 z originálu.
 3. Leslie Garrett, Peter Greenberg: The Virtuous Consumer: Your Essential Shopping Guide for a Better, Kinder and Healthier World, New World Library, 2007, Seiten 17 bis 19, ISBN 1-930722-74-5.
 4. Assorted Size Charts [online]. Menstrual Cup Support, 18 August 2008, [cit. 2009-11-08]. Dostupné online. Archivované 2010-07-17 z originálu.
 5. Melissa L.. Menstrual Cup Info: Measurement Chart [online]. Word Press Blog, [cit. 2014-05-21]. Dostupné online.
 6. Melissa L.. Folding And Insertion [online]. . Dostupné online.
 7. S.R.O., CS Technologies. How to do it? [online]. . Dostupné online. (po anglicky)
 8. PRUTHI, Sandhya. Menstrual cup: What is it? [online]. January 30, 2008. Dostupné online.
 9. STEWART, Elizabeth B.. The V Book: A Doctor's Guide to Complete Vulvovaginal Health. [s.l.] : Bantam, 2002. ISBN 0-553-38114-8. S. 96.
 10. The ERC online questionnaire of women who used menstrual cups: summary statement of results and a call for additional research [online]. Endometriosis Research Centre, Associated Pharmacologists & Toxicologists (APT). Dostupné online.
 11. A confirmed case of toxic shock syndrome associated with the use of a menstrual cup. Canadian Journal of Infectious Diseases & Medical Microbiology, 2015, s. 218 – 20. DOI10.1155/2015/560959. PMID 26361491.
 12. . Dostupné online.
 13. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2017-10-20]. Dostupné online. Archivované 2016-06-04 z originálu.
 14. . Dostupné online.
 15. FLOW (finding lasting options for women): Multicentre randomized controlled trial comparing tampons with menstrual cups. Canadian Family Physician, June 2011, s. e208 – 15. PMID 21673197.
 16. A confirmed case of toxic shock syndrome associated with the use of a menstrual cup. Canadian Journal of Infectious Disease & Medical Microbiology, August 2015, s. 218 – 220.
 17. North B. B., Oldham M. J.. Preclinical, Clinical, and Over-the-Counter Postmarketing Experience with a New Vaginal Cup: Menstrual Collection. Journal of Women's Health, 2011, s. 303 – 311. DOI10.1089/jwh.2009.1929. PMID 21194348.
 18. Faculty of Family Planning & Reproductive Health Care (2007). Female Barrier Methods. Archivované 2015-11-26 na Wayback Machine London: p.3
 19. Caitlyn Shaye Weir, BSc Combined Honours, Environmental Science and Gender and Women Studies, Dalhousie University (2015) April 3rd, 2015
 20. Bharadwaj S, Patkar A. Menstrual hygiene and management in developing countries: Taking stock; Junction Social 2004.
 21. HOW LONG IT TAKES FOR SOME EVERYDAY ITEMS TO DECOMPOSE. - Down2Earth Materials. Down2Earth Materials, 2013-02-14. Dostupné online [cit. 2017-10-21]. Archivované 2017-10-21 z originálu. (po anglicky)
 22. VAN SCHAGEN, Sarah. A review of eco-minded feminine products. Grist, 8 November 2008. Dostupné online [cit. 2014-08-22].
 23. Biodegradability Study on Cotton and Polyester Fabrics. Journal of Engineered Fibers and Fabrics, 2010. Dostupné online.
 24. Menstruační pomůcky [online]. 2019-08-18, [cit. 2020-04-28]. Dostupné online. (po česky)
 25. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2017-10-20]. Dostupné online. Archivované 2017-02-11 z originálu.
 26. . Dostupné online.
 27. . Dostupné online.
 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Menstrual cup na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]