Mia Tyler

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mia Tyler
americká modelka, herečka
Narodenie22. december 1978 (41 rokov)
Lebanon, New Hampshire, USA

Mia Tyler, rodným menom Mia Abagale Tallarico (* 22. december 1978, Lebanon, New Hampshire, USA), je americká modelka nadmerných veľkostí, herečka, producentka a hovorkyňa kampane za zdravé sebavedomie. Je známa svojou charizmatickou osobnosťou a príťažlivým vzhľadom aj napriek nadmernej hmotnosti, ktorej je zástankyňou a na ktorú je hrdá.[1] Je dcérou slávneho rockového speváka a hudobníka Stevena Tylera (Aerosmith) a nevlastnou sestrou herečky Liv Tyler.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť kód]

Mia Tyler sa narodila v Lebanone, v štáte New Hampshire, rodičom Stevenovi Tylerovi a matke, herečke a modelke Andyho Warhola a groupie Cyrinde Fox. Jej pôvodné priezvisko Tallarico má pôvod v otcovom občianskom mene: Steven Tyler má talianske korene z otcovej strany. Po narodení svojej dcéry napísal Tyler skladbu „Mia“, ktorá sa ocitla na albume Aerosmith s názvom Night In The Ruts (1979).

Mia vyrastala v úplnej rodine v New Hampshire, ktorá však žila bohémskym životom, preto sa o ňu starala tiež opatrovateľka. Otec, drogovo závislý hudobník, trávil mnoho času na turné, matka Cyrinda nechávala okolo domu nedbalo pohádzané a vyprázdnené nádobky od kokaínu a venovala sa nočnému životu.[2] Miini rodičia sa rozviedli v r. 1987.
Aj napriek tomu, že má v súčasnosti, s nevlastnou sestrou Liv, blízky vzťah k otcovi, obe boli vychovávané svojimi matkami. „Bola som stredoškolským odpadlíkom, môj vzťah s mamou bol zlý.“[2] Do r. 1988 žila v presvedčení že je jedináčik, až kým na koncerte Aerosmith nestretla Liv Tyler, toho času Liv Rundgren, ktorá oplývala veľkou vizuálnou podobnosťou. Následne po stretnutí zašla nevlastná sestra Liv za svojou matkou Bebe Buell a opýtala sa, či je Steven Tyler jej otcom. Tá priznala, že jej skutočnosť utajovala z dôvodu Tylerových drogových a sexuálnych excesov a nechcela aby Liv vyrastala v prítomnosti drogovo závislého otca.
Mia si k sestre Liv vytvorila veľmi blízky vzťah. Časom sa však zmierila aj s rodičmi, s ktorými mala v teenagerskom veku vzťah vyhrotený. V r. 1990 sa presťahovala do New York City, kde začala navštevovať školu Manhattan's Professional Children's School.

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

Keď mala Mia sedemnásť rokov objavila sa v televíznej show House of Style (Dom štýlu) hudobnej stanice MTV. V tom čase spadala pod módnu agentúru Wilhelmina a objavovala sa v elitných magazínoch ako Seventeen, Teen, Teen People, Mode, Us, Jump, YM, Moxie Girl alebo populárnom Vogue. Objavila sa však aj na titulnej stránke časopisu Flare. Ako modelka tiež pracovala v mekkách módneho priemyslu, New Yorku a Paríži.

Stala sa vyhľadávanou modelkou pre modely veľkostí XXL. Sympatie si získala aj svojím zdravým sebavedomím: „Vždy som bola zavalitá a nikdy ma to neobťažovalo. Vždy som sa cítila byť pekná, šťastná a milovaná.“[1] V r. 2005 sa stala súčasťou reality show televízneho hudobného kanálu VH1 pod názvom Celebrity Fit Club. Predstavila sa však aj v r. 2006 v programe Really Rich Real Estate, tiež na VH1. V r. 2009 sa stala porotkyňou v reality show pre kozmetickú spoločnosť Oxygen, Pretty Wicked. Na trh tiež spustila vlastnú módnu kolekciu pre nadmerné veľkosti nazvanú REVOLUTION 1228 (Revolúcia 1228) na ktorej spolupracovala s kamarátkou a módnou návrhárkou Victoriou Baker-Winfrey.

Tyler sa do povedomia verejnosti dostala aj prostredníctvom niekoľkých malých filmových rol, z ktorých najznámejšia je postava Marshi v akčnom komediálnom filme Rušná hodina 3 (Rush Hour 3) z r. 2007. Zahrala si tiež vo filmoch A Little Bit of Lipstick (2000), People Are Dead (2002) a Inheridane (2008). V auguste r. 2008 tiež vydala autobiografiu pod názvom Creating Myself.
V súčasnosti žije v Los Angeles a plní si záväzky ako hovorkyňa v kampani za zdravé sebavedomie.

Súkromný život[upraviť | upraviť kód]

Vzťahy

V roku 2002 sa na natáčaní programu MTV's Icon: Aerosmith zoznámila so svojím, dnes už, ex-manželom bubeníkom americkej skupiny Papa Roach, Daveom Bucknerom. Vzali na sa na pódiu počas koncertu Aerosmith v MGM Grand Garden Arene. Steven Tyler prehovoril k publiku slovami: „Hej, Vegas, potrebujem láskavosť. Moja dcéra sa dnes v noci chce vydať. Môžem poprosiť o svedka?“[3] Pár sa rozviedol po dvoch rokoch v r. 2005.
Mia Tyler bola zasnúbená aj druhýkrát, s gitaristom Brianom Harrahom. Stalo sa tak v novembri 2007. Ich vzťah sa však ukončil v auguste 2008.

Rodina

Po rozvode s Miinou matkou v r. 1987 sa Tyler oženil druhýkrát s módnou návrhárkou Teresou Barrick, zo vzťahu s ktorou má Mia nevlastnú sestru Chelsea Ann a brata Taja Monroea. Matka Cyrinda Fox zomrela r. 2002 na následky mozgového nádoru.

Filmografia[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. a b Celebitchy.com Prístup: 13.10.2010
  2. a b People.com 13.10.2010
  3. Mademan.com Prístup: 13.10.2010