Michal V.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michael V. Kalafates
byzantský cisár
Michal V.
Panovanie
DynastiaMacedónska dynastia
Panovanie10411042
PredchodcaMichal IV.
NástupcaTheodera
Biografické údaje
Narodenie1015
Úmrtie24. august 1042
Chios
Rodina
OtecStefanos
MatkaMária
Odkazy
Spolupracuj na CommonsMichal V.
(multimediálne súbory na commons)

Michael V. Kalafates (* 1015 – † 24. august 1042) bol byzantský cisár, ktorý nastúpil na trón po smrti cisára Michala IV. Patagónskeho. Jeho priezvisko je odvodené od činnosti, ktorú vykonával jeho otec, ktorý bol pôvodne lodný remeselník a až neskôr sa stal admirálom.

Michael bol syn Stefanosa a Márie, sestry Michala IV. V roku 1040 bol jeho strýkom adoptovaný a povýšený na kaisara. Po cisárovej smrti v roku 1041 bol Michael jeho druhým strýkom Konštantínom privedený na cisársky dvor a so súhlasom jeho adoptívnej matky Zoe sa stal cisárom. Konštantín sa hneď nato stal domestikom a spriatelil sa s Michaelom. Spolu plánovali zosadenie jeho ďalšieho strýka, neohrozeného ministra Ioannesa Orfanotrofa, ktorému však Michal takisto ďakoval za trón. Orfanotrofos bol nakoniec zatknutý a poslaný do kláštora. Michael hneď nato zrušil všetky jeho predošle rozhodnutia. Povolal späť všetkých šľachticov a dvoranov, ktorí boli počas Orfanotrofovej vlády prenasledovaní či zatknutí. Patrili medzi nich i budúci patriarcha Michael Kerullarios a vojvoda Georgios Maniakes. Ten bol okamžite poslaný na juh Talianska, kde mal odraziť útok Normanov.

Následne sa chceli Michael spolu s Konštantínom zbaviť Zoe, pretože cisár veril, že jeho adoptívna matka mala prsty v smrti Michala IV. 18. apríla 1042 bola Zoe zatknutá a vďaka zmanipulovanému súdnemu procesu mala byť vyhnaná na ostrov Proti v Marmarskom mori. Ľud však stál za ňou a preto krátko po súdnom procese vypuklo povstanie. Konštantín dal preto Zoe povolať naspäť do paláca. Napriek tomu ľud nebol spokojný a žiadal Michaelovu abdikáciu a dosadenie Theodory, mladšej sestry Zoe, na trón. Tá teda bola proti svojej vôli povolaná do Konštantínopolu a zvolená cisárovnou.

Michael po svojej abdikácie chcel ujsť, no Konštantín ho prehovoril, aby ďalej bojoval o trón. Povstalci však 21. apríla 1042 zaútočili na palác a preto Michael a Konštantín boli nútení utiecť do kláštora, kde sa stali mníchmi. Krátko potom sa však v kláštore objavil malý vojenský oddiel, ktorý vyviedol Michaela aj s Konštantínom z kláštora a oboch oslepil. Michael bol následne vyhnaný na ostrov Chios, kde 24. augusta 1042 zomrel.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Michael V. na českej Wikipédii.


Michal V.
Vladárske tituly
Predchodca
Michal IV.
cisár
10411042
Nástupca
Zoe / Zoë