Michelozzo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Michelozzo
rod. Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi
taliansky architekt a sochár
Michelozzo
Dielo
Významné stavbyPalazzo Medici Riccardi
Osobné informácie
Narodenie1396
 Florencia, Taliansko
Úmrtie1472
 Florencia, Taliansko
Odkazy
Spolupracuj na Commons Michelozzo
(multimediálne súbory na commons)

Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi (* 1396, Florencia, Taliansko – † 1472, Florencia) bol taliansky architekt a sochár.

Narodil sa vo Florencii ako syn krajčíra. Bol žiakom Ghibertiho a neskôr spolupracoval s Donatellom. Pracoval s mramorom, bronzom a striebrom. Vytvoril sochu mladého sv. Jána nad dverami v katedrále Santa Maria del Fiore, oproti Baptistériu San Giovanni. Vytvoril aj striebornú sochu Jána Krstiteľa na antependiu v San Giovanni. Michelozzovým priateľom a patrónom bol Cosimo Medici, ktorého sprevádzal počas jeho krátkeho exilu do Benátok v roku 1433. V Benátkach postavil knižnicu na ostrove San Giorgio Maggiore a navrhol tu aj ostatné budovy.

V roku 1428 spolu s Donatellom, postavili vonkajšiu kazateľnicu pre katedrálu mesta Prato. Jeho návrhom je aj renesančný palác Palazzo Medici Riccardi, ktorý dal vybudovať Cosimo. Palác patrí medzi významné exempláre talianskej architektúry v 15. storočí. Michelozzo zrekonštruoval aj Palazzo Vecchio, radnicu vo Florenci, ktorá bola v tom čase polorozpadnutá. V roku 1437 Cosimo odovzdal kláštor San Marco dominikánom a Michelozzo bol najatý aby upravil jeho obytné priestory a kostol.

Michelozzo navrhol pre Cosima viaceré významné budovy. Okrem nich navrhol aj penzión v Jeruzaleme pre pútnikov z Florencie, Cosimovu letnú vilu v Careggi (Toskánsko) a opevnený hrad, ktorý začal rekonštruovať v 1452 ako Villa Medicea di Cafaggiolo v meste Barberino di Mugello. Pre Cosimovho syna Giovanniho postavil veľkú vilu v meste Fiesole. Napriek Vasariho tvrdeniu, že zomrel vo veku 68 rokov, žil až do roku 1472. Je pochovaný v kláštore San Marco, Florencia.

Palazzo Medici Riccardi

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Michelozzo

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Michelozzo na anglickej Wikipédii.