Mošovský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mošovský potok
Potok
Mosovsky potok.JPG
Zdrojnica Malinie, Mošovská pahorkatina
Ústie Čierna voda, Blažovce
Dĺžka km
Povodie Turiec
Hydrologické poradie 4-21-05-062
Číslo recipienta 4-21-05-7417
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Mošovský potok (miestne nazývaný aj Mošovka) je potok v hornom Turci, v severovýchodnej časti okresu Turčianske Teplice. Je to ľavostranný prítok Čiernej vody, meria 6 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Preteká Turčianskou kotlinou, pramení na podhorí Veľkej Fatry, v Mošovskej pahorkatine, na západoseverozápadnom svahu Malinia (825,8 m n. m.) v nadmorskej výške cca 550 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Tok pramení v poraste Hlboké, vedľa osamelej skupinky stromov uprostred lúky pri tzv. Doktorovej chate. Približne po 100 metroch priberá krátky (cca. 90m) pravostranný prítok s prameňom na hranici lesa. O ďalších 100 metrov, neďaleko orechovej aleje, sa k nemu pripája ďalší pravostranný prítok (s dĺžkou cca. 80 metrov). Po nasledujúcich 350 metroch Mošovský potok priberá tretí pravostranný prítok s dĺžkou takmer 800 metrov, ktorý tečie oblúkom od svojho prameňa uprostred lúky až do časti Krížková, kde sa vlieva. Mošovský potok potom tečie juhozápadným smerom, zľava priberá krátky prítok prameniaci severoseverozápadne od kóty 615,1 m a veľkým oblúkom prehnutým na juh sa stáča najprv na severozápad, potom na sever. Následne sa oblúkom stáča severozápadným smerom, sprava priberá Rybník, preteká rekreačným areálom Drienok a smerom na sever ďalej pokračuje intravilánom obce Mošovce, kde sa delí na dve ramená: hlavné rameno a tzv. Horný Potok, ktorý v minulosti slúžil na pohon mlynského kolesa. Za obcou sa stáča najprv severoseverozápadným smerom, podteká cestu I. triedy č. 65 a k ústiu pokračuje severozápadným smerom rovinatým územím dna Turčianskej kotliny. Do Čiernej vody sa vlieva juhovýchodne od obce Blažovce v nadmorskej výške 451,8 m n. m.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]