Čierna voda (prítok Dolinky)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čierna voda

(prítok Dolinky)

Potok
Rybnik.JPG
Zdrojnica Mošovce, Mošovská pahorkatina
Ústie Dolinka, Borcová
Dĺžka 7,5 km
Povodie Turiec
Hydrologické poradie 4-21-05-062
Číslo recipienta 4-21-05-7415
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Čierna voda je potok v hornom Turci, v severnej časti okresu Turčianske Teplice. Je to pravostranný prítok Dolinky, meria 7,5 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení na styku Veľkej Fatry a Turčianskej kotliny, severozápadne od kóty 538,0 m a východne od obce Mošovce, v nadmorskej výške približne 498 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení neďaleko Kuracieho vŕšku, na hranici Národného parku Veľká Fatra.

Prameň Čiernej vody

Preteká Mošovskou pahorkatinou najprv severozápadným smerom popri sústave mošovských rybníkov a sádok. Prechádza okrajom Mošovského parku, kde spolu so svojím ľavým prítokom zvaným Hlístna Studňa (0,5 km) vytvára sústavu dvoch prepojených jazierok. V strede väčšieho z nich sa nachádza tzv. Ostrov Lásky, ku ktorému sa viažu miestne mošovské legendy o stretnutiach Juraja Jánošíka s barónkou Révayovou.

Po prechode parkom sprava priberá potok Z Rybníkov (0,7 km) od osady Mazan a následne opäť pravostranný prítok zvaný Hore Vrbinami. Ďalej pokračuje výraznejšie rozšíreným korytom severným smerom popri miestnom poľnohospodárskom družstve na ľavom brehu, podteká štátnu cestu č. 65 a stáča sa na západoseverozápad. Ďalej tečie západným smerom, zľava priberá najprv Mošovský potok (451,8 m n. m.), potom krátky prítok prameniaci severne od Kevických hájov. Napokon sa stáča na severozápad a severne od obce Borcová ústi v nadmorskej výške cca 444 m n. m. do Dolinky.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • REŤKOVSKÝ, P.: Turistický sprievodca po mošovských pamätihodnostiach. Mošovce: Obecný úrad Mošovce, 2004. 36 s., ISBN 80-969156-0-6