Preskočiť na obsah

Somolický potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Somolický potok
potok
Zdrojnica Čremošné, Veľká Fatra
Ústie Dolinka, Diviaky
Dĺžka 7,1 km
Povodie Turiec
Rád toku V.
Hydrologické poradie 4-21-05-060
Číslo recipienta 4-21-05-7433
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Somolický potok je potok v hornom Turci, vo východnej časti okresu Turčianske Teplice.[1] Je to ľavostranný prítok Dolinky, meria 7,1 km a je tokom V. rádu.

Pramení v juhozápadnej časti Veľkej Fatry, v podcelku Bralná Fatra[2], na západnom okraji intravilánu obce Čremošné v nadmorskej výške približne 620 m n. m.

Od prameňa tečie najprv západoseverozápadným smerom súbežne s cestou III. triedy z Čremošného do Hája, následne sa stáča a pokračuje severoseverozápadným smerom, pričom vteká do Turčianskej kotliny, do podcelku Mošovská pahorkatina. Ďalej sa stáča smerom na sever, podteká spomenutú cestu a preteká intravilánom obce Háj. V obci priberá z pravej strany potok Háj (1 km), stáča sa severozápadným smerom a pod obcou priberá krátky pravostranný prítok prameniaci severne od obce. Na dolnom toku už tečie severoseverozápadným smerom územím mesta Turčianske Teplice, oddeľuje mestskú časť Turčiansky Michal na pravom brehu a zľava priberá vedľajšie rameno Teplice, s ktorou tečie súbežne. Napokon podteká cestu I. triedy č. 65 a na severnom okraji mesta, pri mestskej časti Diviaky, ústi v nadmorskej výške 475,0 m n. m. do Dolinky.[3]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2023-12-12]. Dostupné online.
  2. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2023-12-12]. Dostupné online.
  3. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2023-12-12]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]