Rakša (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rakša
Potok
Zdrojnica Hlboká, Veľká Fatra
Ústie Dolinka, Turčianske Teplice
Dĺžka 6,1 km
Povodie Turiec
Hydrologické poradie 4-21-05-058
Číslo recipienta 4-21-05-7440
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Rakša je potok v hornom Turci, preteká východnou časťou okresu Turčianske Teplice. Je to pravostranný prítok Dolinky, má dĺžku 6,1 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení vo Veľkej Fatre, v podcelku Bralná Fatra, na severoseverozápadnom svahu Hlbokej (1 010,2 m n. m.) v nadmorskej výške približne 735 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Na hornom toku tečie severoseverozápadným smerom dolinou Hore vodou, po vyústení doliny Do Lúčok sa stáča západným smerom a pokračuje dolinou Mača. Na strednom toku vteká do Turčianskej kotliny, do podcelku Mošovská pahorkatina, zároveň opúšťa územie Národného parku Veľká Fatra, prechodne tečie juhozápadným smerom a zľava priberá potok Hrádky. Ďalej tečie v blízkosti Rakšianskeho rašeliniska na ľavom brehu, stáča sa západoseverozápadným smerom a preteká intravilánom obce Rakša, pričom až k ústiu tečie súbežne s Dolinkou na ľavom brehu. Napokon sa oblúkom stáča k ústiu na juhozápad a na východnom okraji intravilánu Turčianskeho Michala, na území mesta Turčianske Teplice, sa v nadmorskej výške cca 492 m n. m. vlieva do Dolinky.