Monastier Sopoćani

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Stari Ras and Sopoćani*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Štát Srbsko Srbsko
Typ kultúrna
Kritériá i, iii
Identifikačné č. 96
Región** Európa a Severná Amerika
Súradnice 43°7′8″S 20°25′22″V / 43,11889°S 20,42278°V / 43.11889; 20.42278
História zápisu
Zápis 1979  (3. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Kláštor Sopoćani (srb. Сопоћани) je jeden zo stredovekých monastierov srbskej pravoslávnej cirkvi. Nachádza sa v južnej časti Srbska, približne 16 km západne od mesta Novi Pazar. Od roku 1979 je zapísaný na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO spoločne so Starým Rasom.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Monastier bol postavený medzi rokmi 1259 a 1270 za vlády Štefana Uroša I. (ktorý je tu pochovaný) v hornatom teréne pramennej oblasti rieky Raška, neďaleko od Starého Rasu - prvého hlavného mesta stredovekého srbského štátu Raška.

Kláštor bol mníchmi obývaný od svojho založenia až do roku 1689, keď bol vypálený Osmanmi. Znovu osídlený a rekonštruovaný bol až v 20. storočí.

Stavba nesie prvky románskej architektúry. Východná časť chrámu je tvorená polkruhovou apsidou, západné priečelie zahŕňa chrámovú predsieň. Kopula v centrálnej časti stavby (tzv. kríženie) je vystavená na tambure. Vysoká zvonica pochádza zo 14. storočia. Interiér je bohato zdobený byzantskými freskami, ktoré vznikli okolo roku 1270, napr. vyobrazenie Zosnutia presvätej Bohorodičky na západnej stene chrámovej lode. V tej dobe bol Konštantínopol v rukách križiakov a byzantskí umelci našli svoje uplatnenie na srbskom dvore.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Klášter Sopoćani na českej Wikipédii.