Morača

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Morača
rieka
Moraca Valley.JPG
Údolie Morače
Štát Čierna Hora Čierna Hora
Prítoky
 - pravostranné Zeta
Prameň Rzača, Dinárske vrchy
Sekundárna
zdrojnica
Zeta
Ústie Skadarské jazero
 - výška m
Dĺžka 113 km
Povodie 3 200 km² (320 000 ha)
Prietok
 - priemerný 15 /s
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Morača (srb. Mорача) je rieka v Čiernej Hore. Pramení na jej severe, pod pohorím Rzača a tečie južným smerom v dĺžke 113 km. Vlieva sa do Skadarského jazera, ktoré leží na hraniciach s Albánskom. Povodie Morače má 3 200 km².

V svojej severnej časti je Morača rýchlou horskou riekou a severne od Podgorice tečie v hlbokom kaňone. Po sútoku s riekou Zeta, preteká rovnomennou planinou a pokračuje k Skadarskému jazeru, do ktorého sa vlieva. Patrí do úmoria Jadranského mora.

Morača je stredne veľká rieka, zriedkavo viac než 100 m široká a plytká, preto nie je splavná. Jej údolím prechádza cesta z čiernohorského pobrežia a Podgorice na sever, do Srbska. Je však veľmi nebezpečná a v budúcnosti ju nahradí diaľnica.

Rieka Morača je považovaná za jeden zo symbolov Podgorice. Je premostená viacerými mostami, Most Milenijum je jedným z nich.

Využitie koryta[upraviť | upraviť zdroj]

Údolím rieky vedú dôležité dopravné spoje medzi Belehradom a Podgoricou. Kaňon je podobne ako miestny pravoslávny Monastir Morača, ktorý bol roku 1252 založený Vukanom Nemanjićom, vyhľadávaný turistami.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Morača