Skadarské jazero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skadarské jazero
Liqeni i Shkodrës, Скадарско језеро
jazero
Skadarské jazero v Albánsku
Štáty Čierna Hora Čierna Hora,  Albánsko Albánsko
Súradnice 42°10′S 19°19′V / 42,167°S 19,317°V / 42.167; 19.317
Zdrojnica Morača
 - poloha Rzačské vrchy
Dĺžka 48 km
Šírka 14 km
Hĺbka 44 m
Objem 1 930 000 000 
Povodie 5 490 km² (549 000 ha)
Rozloha 370 km² (37 000 ha)
Odtok vody Bojana
Nadmorská výška m n. m.
Poloha jazera
Poloha jazera
Wikimedia Commons: Lake Skadar
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Skadarské jazero (srb. Скадарско језеро, albán. Liqeni i Shkodrës, tal. Lago di Scuttari, v Strednej Európe známe vo variantoch názvu vo všetkých troch jazykov) je krasové jazero na hraniciach Čiernej Hory a Albánska (Shkodër (kraj)). Je to najväčšie jazero na Balkáne. Jeho rozloha kolíše od 370 km² do 530 km², z čoho približne jedna tretina (148 km²) pripadá Albánsku a zvyšné dve tretiny Čiernej Hore. Dosahuje hĺbku až 44 m. V roku 1996 bolo zahrnuté do Ramsarského zoznamu mokradí medzinárodného významu.

Pobrežie[upraviť | upraviť zdroj]

Východný a severný breh je nízky. Na severe sa rozkladá Demovsko polje. Naopak západný a juhozápadný je hornatý. Od Jadranské mora oddeľuje jazero horský chrbát Rumija.

Ostrovy[upraviť | upraviť zdroj]

Na jazere sa nachádza niekoľko ostrovov. Najväčší je Vranjina v delte Morače. Ďalej je to bývalé ostrovné väzenie Grmožur a menšie ostrovy Starčevo, Korn, Beška, Omerova gorica, Krajinské súostrovie, ktoré zahŕňa 50 menších ostrovčekov.

Vodný režim[upraviť | upraviť zdroj]

Do jazera ústi zo severozápadu v Čiernej Hore rieka Morača a zo severovýchodu v Albánsku rieka Thate (Zeta). Odteká z neho rieka Bojana do Jadranského mora. Rieka Bojana krátko pod jazerom prijíma severné rameno Drinu, ktoré pri vysokých stavoch vody na jar a na jeseň naopak napája Skadarské jazero. To sa potom rozlieva až na plochu 550 km².

Vlastnosti vody[upraviť | upraviť zdroj]

Voda v jazere je čistá, čo je predovšetkým zabezpečené približne 50 prameňmi, ktoré vyvierajú na dne jazera. Voda v celom jazere sa úplne vymení za tri až šesť mesiacov.

Fauna[upraviť | upraviť zdroj]

V Čiernej Hore je jazero a jeho okolie od roku 1983 národným parkom. Ide o jednu z najväčších vtáčích rezervácií v Európe s viac než 270 druhmi, medzi inými aj poslednými európskymi pelikánmi.

Osídlenie pobrežia[upraviť | upraviť zdroj]

V okolí jazera, ktoré vždy bývalo významným centrom Čiernej Hory je mnoho kultúrnych pamiatok. Neďaleko juhovýchodného brehu jazera leží albánske mesto Skadar, v severnej časti je jazero sčasti zasypané a premostené železnicou spájajúcou Belehrad a mesto Bar na jadranskom pobreží. Na jazere je rozvinutá miestna lodná doprava a miestni sa venujú rybolovu.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Skadarské jezero na českej Wikipédii.