Mora gama

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mora gama
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Autographa gamma
(Linnaeus, 1758)
Synonymá
Plusia gamma
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Mora gama (Autographa gamma, syn. Plusia gamma) je druh motýľa z čeľade morovité (Noctuidae). Vyskytuje sa v celej Európe.

Morfológia[upraviť | upraviť zdroj]

Predné krídla majú tmavohnedú farbu, pri prednom okraji s charakteristickou zlatou škvrnkou v tvare gréckeho písmena gama. Zadné krídla sú sivožlté so širokým hnedým rozstrapkaním. Rozpätie krídel okolo 45 mm. Húsenica je zelenožltá alebo zelená, má len tri páry zadných nôh, telo ku koncu rozšírené, na chrbtovej časti 6 nezreteľných svetlých čiar, na bokoch bledožlté pásiky prebiehajúce pozdĺž dýchacích otvorov. Celé telo húsenice pokrývajú riedke drobné bodky na bradavkách. Telo dospelej húsenice meria okolo 32 mm.

Mora gama ako škodca[upraviť | upraviť zdroj]

Je to polyfágny druh, v niektorých rokoch spôsobuje značné škody. Škodia húsenice, ktoré skeletujú listy. Pri masovom výskyte ničia takmer celú listovú čepeľ.

Húsenica mory gama

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Škodca prezimuje obyčajne v štádiu húsenice na hostiteľských rastlinách alebo pod suchými zvyškami na zemi, ale môže prezimovať aj v iných štádiách. Na jar po zakuklení vyletujú motýle, ktoré v máji alebo začiatkom júna kladú vajíčka na listy rozličných kultúrnych rastlín. Húsenice jednej generácie poškodzujú často hrach, repu a zemiaky. Zakukľujú sa vo voľných zámotkoch, najčastejšie v mieste žerú. V auguste sa objavujú motýle, ktoré kladú vajíčka na repe, ďateline a na iných rastlinách. Húsenice tejto generácie prezimujú.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • A.Studziňski, F.Kagan, Z. Sosna - Atlas chorôb a škodcov zeleniny

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mora gama