Most Pelješac

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Most Pelješac
Základné informácie
Fáza stavbyVo výstavbe
Typ stavbyDiaľničný most
Trasa stavbyPloče - Dubrovnik
Dĺžka stavby2 374 m
Rozpočet1,9 mld. HRK (260 mil. €)
ObjednávateľHrvatske autoceste, d. d.
StaviteľKonstruktor inženjering, Viadukt, Hidroelektra
Začiatok výstavbyoktóber 2007
Koniec výstavby2015

Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Pozri aj Cestný portál

Most Pelješac (chorv. Most Pelješac, Pelješki most) bude po dokončení spájať Chorvátsko s polostrovom Pelješac a južným Chorvátskom, ktoré je od krajiny oddelené krátkym pobrežným pásom Bosny a Hercegoviny (okolie mesta Neum).

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Most Pelješac bude zavesený most, bude dlhý 2 374 metrov a vysoký 55 metrov. Cesta bude štvorpruhová, pravdepodobe už len v parametroch rýchlostnej cesty. Most po dokončení bude 18. najdlhší v Európe.

Výstavba[upraviť | upraviť kód]

Výberové konanie na dodávateľov stavby bolo vyhlásené 11. júna 2007. Do 28. augusta sa prihlásili 3 konzorciá:

  • Konstruktor inženjering, Viadukt, Hidroelektra (Chorvátsko)
  • Dywidag (Nemecko), Strabag (Rakúsko), Cimola (Taliansko), Eiffel (Francúzsko)
  • Alpina Bau (Salzburg, Rakúsko)

14. septembra 2007 bolo za víťaza súťaže vyhlásené chorvátske konzorcium Konstruktor, Viadukt, Hidroelektra. Kontrakt s víťazom bol podpísaný na sumu 1 945 388 829,86 chorvátskych kún, čo je približne 265 miliónov euro. Výstavba bude financovaná spoločnosťou Hrvatske autoceste a úvermi od Európskej investičnej banky[1]. Prípravné práce na pevnine začali už 24. októbra 2007, práce na mori v septembri 2008

Kritika[upraviť | upraviť kód]

Výstavba mostu na polostrov Pelješac bola už od vzniku projektu kritizovaná ekologickými aktivistami, ktorí vyhlasovali, že výstavba môže zničiť podmorský život v okolí Malostonského zálivu. Projekt sa takisto nepáčil Bosne a Hercegovine, ktorá sa cítila byť diskriminovaná. Bosnianski predstavitelia tvrdili, že väčšie lode kvôli mostu nebudú môcť priplávať do jediného bosnianskeho prístavu Neum. Žiadali vybudovanie podmorského tunela. Chorvátsky premiér Ivo Sanader neskôr Bosnu ubezpečil, že dôjde k zmene parametrov mosta. S tými nakoniec začiatkom decembra 2006 súhlasila aj Bosna a Hercegovina. Avšak, po tendri v júni 2007 sa zo strany Bosny opäť objavili námietky voči mostu.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. http://www.limun.hr/en/main.aspx?id=166524

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]