Muhammad al-Chorezmí

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Muhammad al-Chorezmí
perzský matematik, astronóm a geograf
perzský matematik, astronóm a geograf
Narodenieokolo 780
Úmrtieasi 850
Chórezm
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Muhammad al-Chorezmí

’Abú ’Abdalláh Muhammad Ibn Músá al-Chórezmí ’Abú Dža’far (Chvarizmí, Chovarizmí, Choresmí, arab. أبو عبد الله محمد بن موسى الخوارزمي ابو جعفر * okolo 780 - † asi 850, Chórezm) bol perzský matematik, astronóm a geograf.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Al-Chorezmí pochádzal pravdepodobne z perzského mesta Chórezm (dnes ChivaUzbekistane), jeho meno znamená v arabčine jednoducho z Chórezmu. Chórezmího rodný jazyk bol pravdepodobne perzský (farsí), alebo skôr dnes už mŕtvy chórezmský jazyk z rodiny iránskych jazykov. Svoje diela však písal po arabsky, ktorý bol vedeckým jazykom islamského sveta.

Žil a pôsobil v Bagdade na dvore siedmeho kalifa Al-Ma’múna Abbása.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Číslo nula[upraviť | upraviť zdroj]

Je tiež autorom aritmetického traktátu Kitáb al-džám’a wa-t-tafríq bil-hisáb al-hindi (كتاب الجامع والتفريق بحساب الهند) približne z roku 825, ktorý v roku 1145 preložil Robert z Chesteru do latinčiny pod názvom Algorithmi de numero indorum (slovensky: al-Chorezmí o indickom počítaní). Prostredníctvom tejto knihy sa Európania zoznámili s indickou pozičnou sústavou počítania a s číslom 0 (nula).

Algebra[upraviť | upraviť zdroj]

Al-Chorezmí po prvýkrát v dejinách chápe algebru ako samostatnú matematickú disciplínu, ktorú opísal v spise Hisáb al-džabr wa-l-muqábala (حساب الجبر والمقابلة). Z arabského al-džabr pochádza moderné slovo algebra.

Algoritmus[upraviť | upraviť zdroj]

Meno Al-Chórezmí bolo v stredoveku latinizované na Al-Gorizmi, neskôr na Algorithmi a stalo sa základom slova algoritmus, čo znamená postup (výpočtu). Samotný princíp algoritmizácie však nie je od Chorezmího, ale bol známy v antike a používal sa už v Babylone.

Neznáma X[upraviť | upraviť zdroj]

Chórezmímu sa pripisuje aj tradícia označovať neznámu veličinu symbolom X. Vo svojom diele Al-džabr wa-l-muqábala popisuje metódu (v podstate algoritmus) na vyjadrenie neznámeho (arab. aš-šáí, doslovne vec) v rovnici prvého stupňa, za použitia ďžabr (odčítania) a muqábala (rovnosti, porovnania). Na konci označuje veci (aš-šáí) znamienkom X.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 833 dokončil dielo Kitāb Ṣūrat al-Arḍ (arabsky: كتاب صورة الأرض, "Kniha opisu Zeme") v ktorej preložil a prepracoval Ptolemaiovo dielo z druhého storočia Geografia.[1]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. www-gap.dcs.st-and.ac.uk [online]. www-gap.dcs.st-and.ac.uk, [cit. 2017-01-09]. Dostupné online.