Nápojový kartón

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nápojové kartóny

Nápojový kartón je obal vyrobený z kompozitných materiálov pre uchovanie tekutín. Nápojový kartón je zložený z niekoľkých vrstiev.

Vnútorná vrstva chráni kvalitu produktu obsiahnutého vnútri nápojového kartóna a zaisťuje tiež zachovanie tvaru obalu. Väčšinou je zhotovená z polyetylénu. Vonkajšia vrstva zabraňuje navlhnutiu nápojového kartónu a jeho následnému porušeniu.

V roku 1915 si John van Wormer nechal v USA patentovať nápojový kartón a už v roku 1930 sa mlieko začalo plniť do nápojových kartónov.

Delenie a zloženie nápojového kartónu[upraviť | upraviť zdroj]

Zloženie nápojového kartónu

Nápojové kartóny sa delia na aseptické, používané na dlhodobé uchovávanie trvanlivých výrobkov bez pridávania konzervantov a neaseptické, používané na pasterizované výrobky. Rozdiel je v tom, že aseptické majú 6 vrstiev (1 papier, 4 polyetylén, 1 hliník) a neaseptické majú len 4 vrstvy (1 papier a 3 polyetylén).

Každý nápojový kartón je zložený z:

 • 70 až 85 % kartónu,
 • 20% polyetylénu, ktorý je neprepúšťa vodu ani mikroorganizmy,
 • 5 % hliníka, ktorý chráni nápoje a potraviny pred svetlom, kyslíkom a baktériami.

Výhody[upraviť | upraviť zdroj]

 • Do uzavretého kartónového obalu nemá prístup vzduch ani slnko, takže v ňom niektoré tekutiny a vitamíny vydržia dlhšie.
 • Kartón je ľahší a praktickejší než sklenená fľaša, v ktorej sa nápoje (zvyčajne mlieko) v minulosti predávalo.
 • Krabice sú skladnejšie a menej náchylnejšie k poškodeniu či rozbitiu pri preprave.

Nevýhody[upraviť | upraviť zdroj]

 • V kartóne nesmú byť uskladnené sýtené nápoje, kvôli tlaku, ktoré môžu vytvoriť a prípadne explodovať.
 • Vzhľadom na to, že je kartón nepriehľadný, nie je možné pohľadom zistiť, či skladovaný nápoj neobsahuje pleseň.
 • Zložená vrstva kartónov je náročnejšia na výrobu. Výroba kartónov môže viesť ku kontaminácii prírody. V roku 2005 sa preukázalo, že sa po výrobe do kartónu uvoľňujú chemikálie ITX (izopropyl thioxanthon). Preto firma Tetra Pak v roku 2006 používanie ITX znížila.

Recyklácia[upraviť | upraviť zdroj]

Recyklačný proces nápojového kartónu

Základom recyklácie je zahodenie kartónu do špeciálneho kontajnera. Použité nápojové kartóny sú zdrojom cenných surovín. Všetky vrstvy kartónu, ktorými sú papierové vlákna, polyméry a taktiež niekedy aj hliník (u trvanlivých mliek), možno recyklovať jednoduchými postupmi a tým im dať nový život. Po zahodení sa ďalej kartón spracuje jedným z týchto troch spôsobov:

 • Vírivé rozvlákňovanie
Prvým krokom je tzv. "rozvlákňovanie", keď sa rozrezané časti kartónu namočia do vody. Buničinové vlákno vodu absorbuje a pomocou špeciálneho sita sa oddelí od hliníka a polyméru. Na sitách sa zachycujú papierové vlákna, ktoré sa následne odstreďuje a vzniknutá kaša sa nalieva do foriem, z ktorých po vysušení vznikajú rôzne produkty, napríklad papier. Vírivým rozvlákňovaním sa získa z nápojových kartónov 70 – 90% celulózových vlákien. Polymér sa premení na metán, bután a ďalšie plyny, ktoré sa využívajú na výrobu energie a syntetického oleja. Hliníkové šupiny sa stláčajú do brikiet a slúžia ako surovina na výrobu rozličných hliníkových výrobkov, na výrobu paliet, na prepravu tovaru alebo sa jednoducho pri vysokej teplote spália.
 • Rozloženie na špeciálnej linke
Kartón je na špeciálnej linke rozdrvený a celý použitý na výrobu dosiek, používaných napr. v stavebníctve na dosky k stavbe drevostavieb alebo izolácie.
Ďalšou možnosťou je kartón narezať na menšie kúsky a umiestniť na váš záhradný kompost. Z kartónu sa rozložia všetky rozložiteľné látky, hliník a polyetylén odstránite preosievaním a ďalej recyklujete.

Na miestnom zastupiteľstve, na odbore životného prostredia, by Vám mali vysvetliť spôsob fungovania triedeného zberu odpadu vo vašej obci. Žiadajte vo vašej samospráve taktiež zber nápojových kartónov. V prípade, že sa zbierajú nápojové kartóny, vhadzujte ich do kontajnerov, alebo igelitových vriec na to určených.

Výhody recyklácie[upraviť | upraviť zdroj]

Nové využitie nápojového kartónu

Nápojový kartón obsahuje viac ako 70% kvalitného papierového vlákna, ktoré sa následne jednoduchým postupom recykluje napríklad na obaly na vajíčka, papierové nákupné tašky, obálky, kuchynské a priemyselné utierky, podnosy, tácky, zásobníky, obaly pre mrazené potraviny, škatule, kancelársky papier, izolačné a stavebné dosky a množstvo ďalších výrobkov.

Použité nápojové kartóny nie sú odpad. Rôzne vrstvy aseptických kartónov – papierové vlákna, polyméry a hliník – možno všetky recyklovať pomocou relatívne jednoduchých postupov a tak im dať nový život a vyrobiť z nich nové výrobky. Recyklácia je dôležitá pre životné prostredie z viacerých hľadísk a zároveň prináša so sebou niekoľko výrazných ekologických a ekonomických výhod.

 • Zabráňuje ukladaniu materiálov na skládkach
 • Opätovným použitím surovín sa znižuje potreba nových zdrojov
 • Opakované používanie surovín zvyčajne vyžaduje menšiu spotrebu energie, než ich získavanie
 • Recyklácia pomáha pri vytváraní nových pracovných miest

Recyklačné značky na obale[upraviť | upraviť zdroj]

Aby bolo možné identifikovať materiál, z ktorého je vyrobený obal, sú na ňom umiestnené rôzne značky. Informujú nás, ako máme s takýmto obalom po použití nakladať. Číselné označenie alebo písomná skratka nás informuje o materiáli, z ktorého je obal vyrobený. Podľa nich poznáme, do ktorého kontajneru máme obal neskôr odhodiť a ako triediť. Panáčik s košom znamená, že použitý obal máme odhodiť do príslušnej nádoby na odpad.

V prípade, že ide o obaly, v ktorých boli balené rôzne chemické prípravky, je potrebné riadiť sa podľa pokynov ich výrobcu.

Slovensko a štatistiky nápojových kartónov[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku sa denne predá 1,5 milióna kartónov z mlieka, džúsov, smotany a iných nápojov. Za rok je to 9000 ton materiálu, ktorý v súčasnosti končí na skládke až z vyše polovice prípadov. Tento odpad by mal dostať šancu na druhý život. Napríklad z dvoch litrových nápojových kartónov sa dá vyrobiť papierová utierka veľká jeden štvorcový meter.

Nový zákon o odpadoch, ktorý nadobudne platnosť od 1. januára 2016, prenesie zodpovednosť za zber a recykláciu obalov z odpadov na výrobcov. Doteraz sa nápojové kartóny hádzali do kontajnerov s papierom alebo plastami. Podľa nového zákona ich bude možné ukladať do nádob pre plastové odpady alebo špeciálne nádoby na nápojové kartóny. Zodpovednosť za rozmiestnenie nádob naďalej ponesú samosprávy.

Spracovatelia nápojových kartónov na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Dlhodobým spracovateľom nápojových kartónov na Slovensku je spoločnosť Kuruc Company. Od roku 1994 zabezpečuje zber nápojových kartónov z obcí a škôl. Vzdelávací projekt EKOPAKY zahŕňa 800 materských a základných škôl. Vyzbieraný objem spoločnosť recykluje na panelové dosky, ktoré sa používajú ako stavebné alebo izolačné prvky v stavebníctve. Koncom roka 2009 spoločnosť Kuruc začala aj s rozvlákňovaním a vlákna používa na výrobu obalov na vajíčka alebo elektroniku.

Výrobcovia nápojových kartónov[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://www.napojovy-karton.sk/
 2. Nový zákon o odpadoch č. 79/2015 Z.z., platný k 1.1.2016
 3. Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]