Džús

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pomarančový džús
Jablkový džús a jablká

Džús (z angl. juice) je tekutina, ktorá sa pripravuje odšťavovaním ovocia alebo zeleniny. Existujú džúsy jednodruhové alebo zmiešané z niekoľkých druhov ovocia. Obľúbený je napríklad pomarančový džús, ktorý je vyrábaný z pomarančov, plodov pomarančovníka. Džúsy sa dodávajú vo forme koncentrátu a riedia sa potom do pôvodnej hustoty vodou.

Veľa komerčných džúsov je filtrovaných kvôli odstráneniu vlákien a dužiny, ale obľúbené sú aj čerstvé pomarančové džúsy s vysokým podielom dužiny. Ovocné džúsy obsahujú veľa vitamínov a ďalších biologických zložiek s pozitívnym vplyvom na zdravie.[1]

Bežné metódy konzervácie ovocných džúsov zahŕňajú konzervovanie, pasterizáciu, mrazenie, odparovanie a sušenie rozprašovaním. Pretože na ovocný obsah má vplyv slnečné svetlo, sú džúsy balené do svetlo nepriepustných krabíc. Pri dlhšom pôsobení izbovej teploty a slnečného svetla môže pri niektorých džúsoch (napr. jablkový džús) dôjsť ku fermentácii.

Označenia ovocných džúsov môžu byť zavádzajúce, džúsové spoločnosti aktívne skrývajú skutočný obsah nápismi "Bez pridaného cukru", ale produkty môžu obsahovať veľké množstvo prírodne sa vyskytujúcich cukrov,[2][3] hoci je obsah cukru uvedený s inými sacharidmi na obaloch v mnohých krajinách.

Niektoré sýtené nápoje, ktoré nie sú označené ako ovocné džúsy, obsahujú ovocné šťavy (napr. Mountain Dew, ktorý obsahuje pomarančový džús).

Zloženie typického pomarančového džúsu v 100 ml:

Bielkoviny 1,00 g
Sacharidy 10,00 g
Tuky 0,25 g
Vláknina (v prípade, že je v džúse obsiahnutá aj dužina) 0,10 g
Vitamín C 0,04 g

Ovocné džúsy[upraviť | upraviť zdroj]

Zeleninové džúsy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Franke AA, Cooney RV, Henning SM, Custer LJ. Bioavailability and antioxidant effects of orange juice components in humans. J Agric Food Chem. 29 June 2005;53(13):5170-8.
  2. Canadian Food Inspection Agency: Criteria for the Nutrient Content Claim No Added Sugars
  3. Food Standards Australia New Zealand [online]. [Cit. 2011-01-23]. Dostupné online. Archivované 2008-07-28 z originálu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Džús

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku džus na českej Wikipédii.