Núr Bánú

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Afife Núr Bánú Sultán
Cecilia Venier-Baffo
Válide sultán
Panovanie
Panovanie1574 – 1583
Biografické údaje
Narodenie1525
Paros, Kyklady, Benátska republika
Úmrtie7. december. 1583 (58 rokov)
Istanbul, Osmanská ríša
Rodina
Manžel
Potomstvo
OtecNicoló Venier
MatkaViolanta Baffo
Odkazy
Spolupracuj na CommonsNúr Bánú
(multimediálne súbory na commons)

Afife Núr Bánú Sultán (* 1525, Kyklady, Benátska republika – † 7. december 1583, Istanbul, Osmanská ríša) bola benátska šľachtičná a panovníčka Osmanskej ríše (Válide sultán).

Hrobka Núr Bánú v mešite Hagia Sofia

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Mladosť[upraviť | upraviť kód]

Núr Bánú sa narodila okolo roku 1525, v meste Paros na Kykladoch, ktorý bol vtedy pod nadvládou Benátskej republiky, ako dieťa dvoch mimomanželských rodín. Jej pôvodné meno bolo Cecilia Venier-Baffo. Bolá dcérou Nicola Veniera, ktorý nosil titul lorda z Parosu. Keď mala iba 5 rokov, umrel jej otec.

Zajatie a panovanie[upraviť | upraviť kód]

Počas Süleymanových vojen na Stredozemí, v rokoch 15371540, osmanský admirál Hajrudín Barbarosa, uniesol dvanásťročnú Ceciliu z jednej lode. Potom bola odvedená do háremu v osmanskom paláci, kde vyrástla. Neskoršie si ju obľúbil sultán Selim II, syn sultána Süleymana I a Hürrem Sultán (Roksolany). Selim jej potom dal nové meno Núr Bánú, po čom prijala islam. Spolu mali 3 deti, z ktorých sa syn Murad stál Selimovým nástupcom. Po Selimovej smrti, v roku 1574, začala panovať.

Smrť[upraviť | upraviť kód]

Umrela 7. decembra, v roku 1583, v Istanbule, vo veku 57 či 58 rokov. Pochovaná je vedľa svojho manžela, v mešite Hagia Sofia.