Núr Bánú

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Afife Núr Bánú Sultán
Cecilia Venier-Baffo
Válide sultán
Núr Bánú
Panovanie
Panovanie 1574 – 1583
Biografické údaje
Narodenie 1525
Paros, Kyklady, Benátska republika
Úmrtie 7. december. 1583 (58 rokov)
Istanbul, Osmanská ríša
Rodina
Manžel
Potomstvo
Otec Nicoló Venier
Matka Violanta Baffo
Odkazy
Spolupracuj na Commons Núr Bánú
(multimediálne súbory na commons)

Afife Núr Bánú Sultán (* 1525, Kyklady, Benátska republika – † 7. december 1583, Istanbul, Osmanská ríša) bola benátska šľachtičná a panovníčka Osmanskej ríše (Válide sultán).

Hrobka Núr Bánú v mešite Hagia Sofia

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Núr Bánú sa narodila okolo roku 1525, v meste Paros na Kykladoch, ktorý bol vtedy pod nadvládou Benátskej republiky, ako dieťa dvoch mimomanželských rodín. Jej pôvodné meno bolo Cecilia Venier-Baffo. Bolá dcérou Nicola Veniera, ktorý nosil titul lorda z Parosu. Keď mala iba 5 rokov, umrel jej otec.

Zajatie a panovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Počas Süleymanových vojen na Stredozemí, v rokoch 15371540, osmanský admirál Hajrudín Barbarosa, uniesol dvanásťročnú Ceciliu z jednej lode. Potom bola odvedená do háremu v osmanskom paláci, kde vyrástla. Neskoršie si ju obľúbil sultán Selim II, syn sultána Süleymana I a Roksolany. Selim jej potom dal nové meno Núr Bánú, po čom prijala islam. Spolu mali 3 deti, z ktorých sa syn Murad stál Selimovým nástupcom. Po Selimovej smrti, v roku 1574, začala panovať.

Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Umrela 7. decembra, v roku 1583, v Istanbule, vo veku 57 či 58 rokov. Pochovaná je vedľa svojho manžela, v mešite Hagia Sofia.