Roksolana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hürrem Sultan (* asi 1502, Rohatyn, Poľské Kráľovstvo, Ruské vojvodstvo – † 15. apríl, 1558, Konštantínopol, Osmanská ríša), tiež známa ako Roksolana, bola favoritka a neskôr hlavná a legálna manželka osmanského sultána Süleymana I., ktorému porodila deti: Şehzade Mehmeda, Mihrimáh Sultan, Şehzade Abdullaha, Sultána Selima II., Şehzade Bayezida a Şehzade Cihangira. Bola považovaná za jednu z najmocnejších a najvplyvnejších žien v osmanskej histórii, a tiež sa stala poprednou a kontroverznou postavou éry zvanej „Sultanát žien“. Počas vlády Süleymana I. sa stala Haseki Sultan (vedúca žena sultána). Získala moc a prostredníctvom svojho manžela ovplyvňovala politiku a hrala aktívnu úlohu v záležitostiach Osmanskej ríše.

Mená[upraviť | upraviť kód]

Podľa niektorých historikov sa Roksolana narodila ako Aleksandra Ruslana Lisowska alebo Anastasja Lisowska, v detstve ju prezývali Nastia. Medzi Osmanmi bola predovšetkým známa ako Haseki Hürrem Sultan alebo Hürrem Haseki Sultan; tiež ako Roxolena, Roxolana, Roxelane skýtska žena, Rossa, Ružica; v turečtine ako Hürrem (z perzského: خرم Khorram, „tá veselá“); a v arabčine ako Karima (arabsky: كريمة, „tá ušľachtilá“).

Život[upraviť | upraviť kód]

Moderné zdroje neobsahujú informácie o Hürreminom detstve, ktoré spomínajú Poľské kráľovstvo, ako jej miesto narodenia.

Medzi zdroje zo 16. a 17. storočia patrí poľský básnik Samuel Twardowski († 1661), ktorého predmetom bolo Turecko a podľa tohto zdroja sa uvádza, že Hürrem je pravdepodobne dcérou slovanského pravoslávneho kňaza. Narodila sa v meste Rohatyn, 68 km juhovýchodne od Lwów, hlavného mesta Rusínskeho vojvodstva pod korunou Poľského Kráľovstva (dnešná západná Ukrajina). V 20. rokoch 16. storočia ju krymskí Tatári uniesli počas ich častých nájazdov v tejto oblasti, vzali ju ako otrokyňu (pravdepodobne najprv do krymského mesta Kaffa, hlavného obchodu s otrokmi, potom do Istanbulu) a neskôr ju vybrali do háremu sultána Süleymana I.

Vzťah so Süleymanom[upraviť | upraviť kód]

Roksolana pravdepodobne prišla do háremu, keď mala okolo 15 rokov, niekedy medzi 1517 a 1520, ešte pred tým ako sa Süleyman stal sultánom v roku 1520. Rýchlo si získala pozornosť svojho pána a priťahovala žiarlivosť svojich rivaliek. Čoskoro sa stala Süleymanovou manželkou po boku Gülfem a Mahidevran (tiež známu ako Gülbahar). Vďaka svojmu veselému duchu a hravému temperamentu jej dal Süleyman meno Hürrem (z perzského Khorram, „tá veselá“). V istanbulskom háreme sa stala hlavnou rivalkou svojej sokyne Máhidevran a vplyv, ktorý mala na Sultána sa stal legendárny.

Spolu so Süleymanom mali deti: Şehzade Mehmeda, Mihrimáh Sultan, Şehzade Abdullaha, Sultána Selima II. (neskôr jeho nástupcu), Şehzade Bayezida a Şehzade Cihangira.

List Roksolany poľskému kráľovi Žigmundovi II. Augustovi.

Roksolana a jej manžel Sultán Süleyman I. boli pochovaní v Süleymanovej mešite.

Potomkovia[upraviť | upraviť kód]

V roku 1521 porodila Roksolana sultánovi Süleymanovi syna Mehmeda. Celkom porodila 6 detí – dcéru a 5 synov. Jeden z nich zomrel v útlom veku a ostatní zahynuli v boji o trón, okrem jedného – Selima II., ktorý sa neskôr stal sultánom.

Svoj silný vplyv na Süleyman využívala k upevneniu nástupcu trónu pre niektorého z jej 4 synov. Spolu s jej zaťom veľkovezírom Rüstemom sa jej podarilo obviniť Süleymanovho syna Mustafu zo zrady, ktorého dal neskôr sám Sultán zavraždiť.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Roksolana

Referencie[upraviť | upraviť kód]


Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Roxelana na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).