Roksolana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Alexandra Lisovska / Alexandra La Rossa
Hürrem Sultan
خرم سلطان
Haseki Sultan
Roksolana
Panovanie
Panovanie 1521 - 1558
Predchodca Ayse Hafsa Valide Sultan
Nástupca Haseki Nurbanu Sultan
Biografické údaje
Narodenie 1505
Rohatyn, Ukrajina
Úmrtie 18. apríl, 1558
Istanbul, Osmanská ríša
Rodina
Manžel
Potomstvo
Mehmet
Mihrimah
Abdullah
Selim II.
Beyazid
Cihangir
Otec Gavrilo Lisovski
Matka Anastasija La Rossa / Anastasija Lisovska
Odkazy
Spolupracuj na Commons Roksolana
(multimediálne súbory na commons)

Roksolana (západoeurópske varianty: Roxolana, Roxelane, Rossa, Ruzica; po turecky Haseki Hürrem Sultan; vlastným menom asi Anastasija Lisovska/Lisowska alebo Alexandra Lisovska/Lisowska; * 1500 – 1506, Rohatyn, Ukrajina – † 18. apríl, 1558, Konštantínopol, Osmanská ríša) bola manželkou osmanského sultána Süleymana I.

List Roxolany poľskému kráľovi Žigmundovi II. Augustovi.

Pravdepodobne pôvodne dcéra pravoslávneho kňaza sa neskôr stala moslimkou. V roku 1520 ju zajali Krymskí Tatári a odvliekli ju do otroctva na Krym. Neskôr bola vybraná do sultánovho háremu. Sultán jej dal nové meno Hürrem a stala sa jednou z jeho obľúbených konkubín, neskôr i jeho manželkou. Spolu mali deti Selima II. – (neskôr jeho nástupca), princeznú Mihrimah, Cihangir, Bayezid a Mehmed.

Stala sa sultánkou a jedinou manželkou sultána Süleymana I.


Sulejman I., syn Selima I. Hrozného, bol jedným z najznámejších tureckých sultánov. V Európe ho nazývali Nádherný, v Turecku Kanuni (Zákonodarca) pre zavedenie súboru zákonov, vytvorených na podporu záujmov feudálov a pripútanie roľníkov k ich osadám, ktoré väčšinou týmto feudálom patrili; fakticky jeho zákony zaviedli v Turecku nevoľníctvo.

Do sultánovho Serailu, resp. do jeho háremu, zvaného «Bab-us-saada (Brána blaženosť)», sa Roxolana dostala ako prostá konkubína, čoskoro sa však stala Sulejmanovou veľkou láskou. Sultán jej dokonca venoval svoje verše (bol básnikom a písal pod pseudonymom Muhibbi). Zakrátko dosiahla toho, že vtedajšia sultánova žena Gülbahar prišla o Sulejmanovu priazeň, a po roku bola jeho jedinou ženou.

Podľa zákonov islamu mohol mať sultán štyri zákonité ženy a toľko súložníc, koľko bol schopný uživiť. Fakticky sa Roxolana stala prvou oficiálnou manželkou Sulejmana I. Pred svadbou, ktorá sa uskutočnila v roku 1530, prijala islamskú vieru. Ich prvorodený syn sa narodil v roku 1521.

Roksolana a jej manžel Sultán Sülejman I boli pochovaní v Süleymanovej mešite.

Potomkovia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1521 porodila Roksolana sultánovi Sulejmanovi syna Mehmeda.Celkom porodila Sultánovi 6 detí-dcéru a 5 synov, z nich jeden zomrel v útlom veku a ostatni zahynuli v boji o trón, okrem jedného-Selima II, ktorý sa neskôr stal Sultánom.:

  • syn Şehzade Mehmet (1521 - 1543)
  • dcéra Mihrimah Sultan (1522 – 1578) ∞ Rüstem Paša (1500 – 1561), turecký veľkovezír
  • syn Şehzade Abdullah (1523 – 1526)
  • syn Şehzade Selim II. (1524 – 1574) – Sultánov Sulejmanov nástupca
  • syn Şehzade Beyazid (1527 – 1561)
  • syn Şehzade Cihangir (1535 – 1553)

Svoj silný vplyv na Sulejmana využívala k upevneniu nástupcu trónu pre niektorého z jej 4 synov. Dospela až k vražde najstaršieho Sulejmanovho syna Mustafu (1553, zo spojením s Mahidevran) a veľkovezíra Ibrahima (1536).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]