Roksolana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anastasija Alexandra Lisovska
Hürrem Sultan
خرم سلطان
Haseki Sultan
Khourrem.jpg
Panovanie
Panovanie 1521 - 1558
Predchodca Ayše Hafsa Sultan
Nástupca Mihrimah
Biografické údaje
Narodenie 1504
Rohatyn, Ukrajina
Úmrtie 18. apríl, 1558
Istanbul, Osmanská ríša
Rodina
Manžel Süleyman I
Potomstvo
Mehmed
Mihrimah
Abdulláh
Selim II.
Bajazid
Džangir
Otec Gavrilo Lisovski
Matka Alexandra Lisovska
Iné odkazy

Roksolana (západoeurópske varianty: Roxolana, Roxelane, Rossa, Ruzica; po turecky Haseki Hürrem Sultan; vlastným menom asi Anastasija Lisovska/Lisowska alebo Alexandra Lisovska/Lisowska; * 1500 – 1506, Rohatyn, Ukrajina – † 18. apríl, 1558, Konštantínopol, Osmanská ríša) bola manželkou osmanského sultána Süleymana I.

List Roxolany poľskému kráľovi Žigmundovi II. Augustovi.

Pravdepodobne pôvodne dcéra pravoslávneho kňaza sa neskôr stala moslimkou. V roku 1520 ju zajali Krymskí Tatári a odvliekli ju do otroctva na Krym. Neskôr bola vybraná do sultánovho háremu. Sultán jej dal nové meno Hürrem a stala sa jednou z jeho obľúbených konkubín, neskôr i jeho manželkou. Spolu mali deti Selima II. – (neskôr jeho nástupca), princeznú Mihrimah, Cihangir, Bayezid a Mehmed.

Stala sa sultánkou a jedinou manželkou sultána Süleymana I.


Sulejman I., syn Selima I. Hrozného, bol jedným z najznámejších tureckých sultánov. V Európe ho nazývali Nádherný, v Turecku Kanuni (Zákonodarca) pre zavedenie súboru zákonov, vytvorených na podporu záujmov feudálov a pripútanie roľníkov k ich osadám, ktoré väčšinou týmto feudálom patrili; fakticky jeho zákony zaviedli v Turecku nevoľníctvo.

Do sultánovho Serailu, resp. do jeho háremu, zvaného «Bab-us-saada (Brána blaženosť)», sa Roxolana dostala ako prostá konkubína, čoskoro sa však stala Sulejmanovou veľkou láskou. Sultán jej dokonca venoval svoje verše (bol básnikom a písal pod pseudonymom Muhibbi). Zakrátko dosiahla toho, že vtedajšia sultánova žena Gülbahar prišla o Sulejmanovu priazeň, a po roku bola jeho jedinou ženou.

Podľa zákonov islamu mohol mať sultán štyri zákonité ženy a toľko súložníc, koľko bol schopný uživiť. Fakticky sa Roxolana stala prvou oficiálnou manželkou Sulejmana I. Pred svadbou, ktorá sa uskutočnila v roku 1530, prijala islamskú vieru. Ich prvorodený syn sa narodil v roku 1521.

Roksolana a jej manžel Sultán Sülejman I boli pochovaní v Süleymanovej mešite.

Potomkovia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1521 porodila Roksolana sultánovi Sulejmanovi syna Mehmeda.Celkom porodila Sultánovi 6 detí-dcéru a 5 synov, z nich jeden zomrel v útlom veku a ostatni zahynuli v boji o trón, okrem jedného-Selima II, ktorý sa neskôr stal Sultánom.:

  • syn Şehzade Mehmet (1521 - 1543)
  • dcéra Mihrimah Sultan (1522 – 1578) ∞ Rüstem Paša (1500 – 1561), turecký veľkovezír
  • syn Şehzade Abdulláh (1523 – 1526)
  • syn Şehzade Selim II. (1524 – 1574) – Sultánov Sulejmanov nástupca
  • syn Şehzade Bajazid (1527 – 1561)
  • syn Şehzade Džihangir (1535 – 1553)

Svoj silný vplyv na Sulejmana využívala k upevneniu nástupcu trónu pre niektorého z jej 4 synov. Dospela až k vražde najstaršieho Sulejmanovho syna Mustafu (1553, zo spojením s Mahidevran) a veľkovezíra Ibrahima (1536).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]