Nelly Furtado

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nelly Furtado
Nelly Furtado spieva naživo v Manchester Aréne, 2007
Nelly Furtado spieva naživo v Manchester Aréne, 2007
Základné informácie
Rodné meno Nelly Kim Furtado
Narodenie 2. december 1978 (38 rokov)
Victoria, Britská Kolumbia, Kanada
Pôsobenie Singer-songwriter, record producer, musician, actress, mother
Žáner Pop, Folk, reggaeton, R&B, Pop rock, Dance-pop, Electropop
Typ hlasu Mezzosoprán-soprán (Ab3-G5)
Roky pôsob. 1996–present
Webstránka nellyfurtado.com

Nelly Kim Furtado (* 2. december 1978, Victoria, Britská Kolumbia) je kanadská speváčka, textárka, skladateľka a herečka. Celosvetovo predala viac než 50 miliónov albumov. Furtado vyrástla vo Victorii, hlavnom meste štátu Britská Kolumbia v Kanade a v súčasnosti žije v Toronte.

Nelly sa stala slávnou v roku 2000 po vydaní jej debutového albumu Whoa, Nelly!, na ktorom sa nachádzala aj jej prvá skladba ocenená cenou Grammy Award, "I'm Like a Bird". Potom, ako sa stala mamou a vydala menej komerčne úspešný album Folklore (2003), sa vrátila na výslnie v roku 2006 s vydaním albumu Loose a hitmi, ktoré na ňom boli ako "Promiscuous", "Maneater," "All Good Things (Come to an End)" a "Say It Right."

V roku 2009 vydala Furtado jej prvý celo-španielsky album "Mi Plan", na ktorom sa nachádza jej prvý number-one-hit v hitparáde Billboard Hot Latin Tracks, "Manos al Aire", ktorý zotrval na jej čele celé 4 týždne.

Speváčka je známa svojím experimentovaním s rôznymi hudobnými nástrojmi, zvukmi, žánrami, hudobnými štýlmi a jazykmi. Táto rôznorodosť bola ovplyvnená jej širokou hudobnou chuťou a jej záujmom o rôzne kultúry.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]