Nichollssaura

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nichollssaura
Nichollssaura BW.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
N. borealis
Druckenmiller a Russell, 2009
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Nichollssaura je vyhynutý rod spodnokriedového morského plaza (plesiosaura), žijúceho na území dnešnej Alberty v Kanade. Tento asi 2,6 metra dlhý plesiosaurus žil zhruba pred 110 miliónmi rokov (začiatok geologického stupňa alb) a zapĺňa tak 40 miliónov rokov dlhú medzeru v zázname severoamerických plesiosaurov. Fosílie tohto druhu boli objavené v roku 1994 v lome firmy Syncrude. Náhodou ju tu odkryli pracovníci, ovládajúci obrí stotonový bager.

Etymológia[upraviť | upraviť zdroj]

Už v roku 2008 bol tento malý plesiosaurus opísaný ako Nichollsia, čoskoro sa však ukázalo, že toto meno už patrí jednému rodu kôrovca zo skupiny Isopoda. V roku 2009 bol preto stanovený nový názov Nichollssaura, a to na počesť paleontologickej kurátorky Betsy Nichollsovej.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ketchum, H. F., and Benson, R. B. J.. „Global interrelationships of Plesiosauria (Reptilia, Sauropterygia) and the pivotal role of taxon sampling in determining the outcome of phylogenetic analyses“. Biological Reviews, 2010, ročník 85, číslo 2, ss. 361–392.
  2. Druckenmiller, P.S.; Russell, A.P.. „Skeletal anatomy of an exceptionally complete specimen of a new genus of plesiosaur from the Early Cretaceous (Early Albian) of northeastern Alberta, Canada“. Palaeontographica Abteilung A, 2008, ročník 283, ss 1–33.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Nichollssaura na českej Wikipédii a Nichollssaura na anglickej Wikipédii.