Olympijské hry mládeže

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Olympijské hry mládeže (anglicky: Youth Olympic Games, YOG) sú medzinárodné multi-športové podujatie organizované Medzinárodným olympijským výborom. Konajú sa každé štyri roky a sú určené pre mladých športovcov vo veku 14 až 18 rokov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

S myšlienkou olympijských hier pre mládež prišiel ako prvý rakúsky manažér Johann Rosenzopf v roku 1998. Svoj projekt prezentoval aj vtedajšiemu prezidentovi Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacquesovi Roggemu. MOV najskôr nemal o podujatie záujem, dôvodom mal byť nedostatok termínov a zvýšenie finančných nákladov národných olympijských výborov (NOV). No 6. júla 2007 v Guatemala City členovia MOV na svojom 119. zasadnutí schválili projekt mládežníckych olympijských hier. [1] Podujatie tak nadviazalo na Európsky olympijský festival mládeže (EYOF, pôvodne EYOD), ktorý vznikol najmä Roggeho zásluhou v roku 1991 pod patronátom Európskych olympijských výborov (EOV).

Cieľom mládežníckych OH je dať šancu mladým talentovaným športovcom z celého sveta zúčastniť sa na vrcholnej súťaži, ktorá v sebe skombinuje šport, kultúru a vzdelanie. Majú inšpirovať mladých športovcov, aby sa stali skutočnými šampiónmi nielen v športe, ale aj v živote. Za týmto účelom vznikol kultúrno-edukačný program CEP, ktorého súčasťou sú početné kultúrne a výchovno-vzdelávacie aktivity s mottom „Uč sa a zdieľaj“.

Predchodcom OHM boli Svetové hry mládeže, ktoré sa uskutočnili pod patronátom MOV jediný raz v roku 1998 v Moskve. Na podujatí štartovalo 4623 športovcov zo 131 krajín, súťažilo sa v 148 disciplínach 12 olympijských športov. [2] Slovensko reprezentovalo 86 mladých športovcov, jedinú medailu bronzovú získala trojskokanka Dana Velďáková. [3]

Usporiadateľom prvej mládežníckej olympiády sa stal v roku 2010 Singapur, ktorý bol vo voľbách úspešnejší ako Moskva. [4] Zúčastnilo sa na nich 3500 športovcov z 204 krajín, súťažilo v 26 športoch. [5] Dejiskom prvých zimných OHM sa stal o dva roky neskôr rakúsky Innsbruck, ktorý dostal vo voľbách prednosť pred fínskym Kuopiom.

Športy[upraviť | upraviť zdroj]

V programe mládežníckych olympiád sú okrem klasických olympijských športov aj nové športové odvetvia a disciplíny, ktoré majú snahu zatraktívniť šport mladým ľuďom. Mnohé z nich sa už stali súčasťou programu "veľkých" olympiád ako basket 3×3, skateboarding, breakdancing, športové lezenie. Ďalšie športy z OH mládeže skialpinizmus, plážová hádzaná, futsal či inline rýchlokorčuľovanie majú tiež ambície zaradiť sa k olympijským športom.

V olympijskom programe si postupne našli svoje miesto aj nové disciplíny, úspešne "otestované" na olympiáde mladých. V individuálnych športoch pribudli nové formáty súťaží miešaných družstiev v alpskom lyžovaní, krasokorčuľovaní, džude a miešané štafety v biatlone, sánkovaní, atletike a plávaní. Na I. Zimných OHM v Innsbrucku mali svoju premiéru skoky na lyžiach dievčat a preteky rýchlokorčuliarov s hromadným štartom, tak isto sú už v programe OH.

Atraktívne sú súťaže v individuálnych zručnostiach v basketbale či ľadovom hokeji alebo paralelný vodný slalom na hladkej vode formou vyraďovacích kôl. Na OHM 2020 v Lausanne nahradil hokejové súťaže zručnosti nový formát hokej 3×3, novinkou bola súťaž v monoboboch. Špecifické sú tiež miešané súťaže chlapcov a dievčat z rôznych krajín či dokonca kontinentov v spoločných tímových a štafetových discipínach.

Slovensko na OHM[upraviť | upraviť zdroj]

Na prvé Letné OHM 2010 v Singapure vyslalo Slovensko výpravu 17 športovcov, ktorí súťažili v ôsmich športových odvetviach. [6] Výprava získala šesť medailí, z toho o tri sa pričinili tenisti. Najcennejšiu vybojovala džudistka Andrea Krišandová, členka víťazného miešaného tímu zloženého z pretekárov a pretekárok z rôznych krajín. Táto medaila sa však nezarátava do medailovej bilancie krajín. [7] Aj ďalšie letné OHM 2014 sa konali v Ázii, hostiteľom bolo čínske mesto Nanking. Slovensko reprezentovalo 37 mladých športovcov v 11 športoch s bilanciou dve strieborné a jedna bronzová medaila. [8] Družstvo futbalistiek do 15 rokov, jediný európsky zástupca [9] obsadilo štvrté miesto, keď v semifinále prehralo s Čínou po penaltovom rozstrele a v stretnutí o 3. miesto s Mexikom 1:3. Dva roky po OH 2016 v Riu de Janeiro sa olympijská slávnosť, tentoraz mládežnícka opäť konala v Južnej Amerike. V Buenos Aires 2018 sa o historicky prvé zlato z letných OHM pre Slovensko zaslúžila vodná slalomárka Emanuela Luknárová, ktorá zvíťazila v disciplíne K-1 a navyše pridala bronz v C-1. [10] Kanoisti zatiaľ z každých OHM priviezli medailu, vodný slalom je tak našim najúspešnejším športom pod olympijskými kruhmi nielen v kategórii dospelých, ale aj medzi mládežníkmi.

Na prvých Zimných OHM (ZOHM) 2012 v Innsbrucku nás reprezentovalo 30 športovcov a hneď v premiére sme sa mohli tešiť z prvej zlatej medaily, získala ju budúca hviezda lyžiarskych svahov Petra Vlhová v slalome. [11] V Lillehammeri 2016 vybojoval striebro v súťaži hokejových zručností Sebastián Čederle. [12] Doteraz najúspešnejšie boli pre Slovensko ZOHM v Lausanne 2020. Striebro priviezla bobistka Viktória Čerňanská, bronz hokejové družstvo dievčat a v hokejovom turnaji 3×3 miešaných tímov sme získali dve bronzové a dve strieborné medaily, tie sa však do medailovej bilancie krajín nepočítajú. [13]

Prehľad medailistov Slovenska z Letných OH mládeže[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Dejisko Medaily celkom Medailisti Šport Disciplína
2010
Singapur Singapur
0-2-3
Jana Čepelová, Chantal Škamlová tenis štvorhra
Miroslav Urban vodný slalom K-1
Jana Čepelová tenis dvorhra
Filip Horanský, Jozef Kovalík tenis štvorhra
Arpád Szakács džudo do 81 kg
2014
Čína Nanking
0-2-1
Michaela Pešková atletika 400 metrov prekážky
Jakub Grigar vodný slalom K-1
Marko Mirgorodský vodný slalom C-1
2018
Argentína Buenos Aires
1-1-1
Emanuela Luknárová vodný slalom K-1, C-1
Katarína Pecsuková vodný slalom K-1 šprint

Medaily nezarátané do bilancie krajín

Prehľad medailistov Slovenska zo Zimných OH mládeže[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Dejisko Medaily celkom Medailisti Šport Disciplína
2012
Rakúsko Innsbruck
1-0-0
Petra Vlhová alpské lyžovanie slalom
2016
Nórsko Lillehammer
0-1-0
Sebastián Čederle ľadový hokej individuálne hokejové zručnosti
2020
Švajčiarsko Lausanne
0-1-1
Viktória Čerňanská boby monoboby
Slovensko Slovensko ľadový hokej turnaj dievčat

Medaily nezarátané do bilancie krajín

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Od roku 2010 budú mládežnícke OH [online]. sport.sme.sk, 6.7.2007. Dostupné online.
 2. Mlaď bude mať svoju olympiádu [online]. sme.sk, 20.3.2007. Dostupné online.
 3. Tínedžerov čakajú prázdniny na olympiáde [online]. sport.sme.sk, 9.8.2010. Dostupné online.
 4. Premiérové OH mládeže usporiada v roku 2010 Singapur [online]. sport.sme.sk, 21.8.2008. Dostupné online.
 5. Prvé OH mládeže v Singapure slávnostne otvorili na najväčšom plávajúcom javisku [online]. olympic.sk, 14.8.2010. Dostupné online.
 6. V utorok odcestuje slovenská výprava na I. olympijské hry mládeže v Singapure [online]. olympic.sk, 9.8.2010. Dostupné online.
 7. OH MLÁDEŽE: Šesť medailí pre SR [online]. webnoviny.sk, 26.8.2010. Dostupné online.
 8. Mladí olympionici sa tešili z troch medailí [online]. sport.pravda.sk, 2.9.2014. Dostupné online.
 9. Naše futbalistky budú na OH mládeže v Nanking zastupovať celú Európu, v skupine sa stretnú s Venezuelou a s Papuou-Novou Guineou [online]. olympic.sk, 9.8.2014. Dostupné online.
 10. Prvé zlato z mládežníckej olympiády! Luknárová ovládla slalom kajakárok [online]. sport.pravda.sk, 16.10.2018. Dostupné online.
 11. Na I. zimných olympijských hrách mládeže v Innsbrucku zjazdárka Petra Vlhová suverénne triumfovala v slalome! [online]. olympic.sk, 20.1.2012. Dostupné online.
 12. Čederle: Striebro je skvelé, no mohol som mať zlato [online]. hokej.pravda.sk, 24.2.2016. Dostupné online.
 13. Lausanne 2020: Historicky najúspešnejšie zimné olympijské hry mládeže [online]. olympic.sk, 28.1.2020. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]