Omastiná (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Omastiná
potok
Zdrojnica Malá Homoľa, Nitrické vrchy
Ústie Radiša, Žitná-Radiša
Dĺžka 7,3 km
Povodie Bebrava
Rád toku VI.
Hydrologické poradie 4-21-11-168
Číslo recipienta 4-21-11-1022
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Omastiná je potok vo východnej časti okresu Bánovce nad Bebravou. Je to ľavostranný prítok Radiše, meria 7,3 km a je tokom VI. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Tečie v Strážovských vrchoch, pramení v podcelku Nitrické vrchy, v časti Suchý, na juhojuhovýchodnom svahu Malej Homole (908,7 m n. m.) v nadmorskej výške približne 550 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

V pramennej oblasti tečie sprvu juhojuhozápadným smerom, vytvára oblúk smerujúci na západ a zľava priberá prítok pretekajúci Suchou dolinou. Ďalej tečie juhozápadným smerom, sprava priberá prítok prameniaci východne od Štvrtí, zľava prítok prameniaci severne od Zápača a preteká intravilánom obce Omastiná. V obci priberá pravostranný prítok z lokality Štvrte, následne sa stáča na západ, vteká do výbežku Nitrianskej pahorkatiny (jej časti Bánovská pahorkatina), kde tečie popri osade Korintál, pričom sprava najprv priberá prítok z oblasti Brusného, zľava potom Podhradský potok, následne vytvára výrazný meander ohnutý na sever, do ktorého sprava ústi prítok z lokality Roháčová. Ďalej tečie prechodne juhozápadným smerom, napokon sa stáča na západ a preteká okrajom intravilánu Žitnej prevažne na pravom brehu. Tu ešte priberá pravostranný prítok z lokality Roháčová a v blízkosti centra obce ústi v nadmorskej výške cca 261,5 m n. m. do Radiše.