Ornithomimus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ornithomimus
Ornithomimus edmontonicus.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ornithomimus je vyhynutý rod agilného teropóda, žijúceho v období vrchnej kriedy na území dnešnej Severnej Ameriky (západ USA a Kanady).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Rovnako ako ďalšie ornitomimosaury („pštrosie dinosaury“) vykazoval Ornithomimus trojprsté zadné končatiny, štíhle a dlhé predné končatiny a dlhý krk s relatívne malou, akoby „vtáčiou“ hlavou. Od ostatných zástupcov skupiny sa naopak líši veľmi štíhlymi a rovnými pazúrmi na všetkých končatinách a podobnou dĺžkou prstov aj zápästných kostí.[1] Štruktúra predných končatín je veľmi podobná končatinám leňochoda, čo viedlo paleontológa H. F. Osborna k domnienke, že si tento dinosaurus pri obhryzovaní lístia obratne pridržiaval konáre. Ornithomimus dosahoval dĺžku asi 3,5 m, výšku asi 2,1 m a jeho hmotnosť sa pohybovala okolo 100 až 175 kg. Bol to bipedný (po dvoch nohách kráčajúci) dinosaurus celkovým vzhľadom veľmi podobný pštrosovi, avšak s výnimkou dlhého chvosta. Bol nepochybne veľmi rýchlym bežcom, ktorý dosahoval rýchlosť možno až okolo 80 km/h.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ornithomimus velox
  • Ornithomimus edmontonicus

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Tento rod sa objavuje predovšetkým vo fiktívnom dokumente Prehistorický park z roku 2006. Tu je v takmer každej epizóde zobrazovaný ako stádové zviera, ktorého mláďatá sú operené. Ornithomimus sa ďalej objavil aj v množstve iných televíznych filmov a seriálov, napríklad Fantasia (1940), The Valley of Gwang (1969), Planet of Dinosaurs (1978) alebo snímku z IMAX T-Rex: Back to the Cretaceous (1998).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ornithomimus na českej Wikipédii.
  1. MAKOVICKY, P. J.; KOBAYASHI, Y.; CURRIE, P. J.. The Dinosauria. Ed. Weishampel, David B.; Osmólska, Halszka; a Dodson, Peter. 2. vyd. Berkeley : University of California Press., 2004. ISBN 0-520-24209-2. Kapitola Ornithomimosauria, s. 137 – 150.