Orodromeus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Orodromeus
Orodromeus.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Orodromeus makelai
Horner a Weishampel, 1988
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Orodromeus je vyhynutý rod malého bylinožravého dinosaura, žijúceho v období vrchnej kriedy (stupeň kampán, asi pred 75 Ma) na území dnešného amerického štátu Montana. Svoje ekosystémy pravdepodobne zdieľal s dinosaurami ako bol rod Daspletosaurus alebo Einiosaurus. Jeho jediným druhom je Orodromeus makelai.

Existuje predpoklad, že tento dinosaurus mohol podobne ako jeho blízky príbuzný rod Oryctodromeus vyhrabávať podzemné nory, v ktorých prečkával zhoršené životné podmienky.[1][2]

V kultúre[upraviť | upraviť kód]

Tento dinosaurus sa objavuje v tretej epizóde amerického televízneho dokumentu Dinosaur Planet, kde je zobrazený ako stádový živočích ohrozovaný svorkou teropódov rodu Troodon.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. VARRICCHIO, D. J., MARTIN, A. J., KATSURA, Y.. First trace and body fossil evidence of a burrowing, denning dinosaur. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 2007, roč. 274, čís. 1616, s. 1361 – 1368. DOI10.1098/rspb.2006.0443.
  2. HORNER, J., WEISHAMPEL, D. B.. A comparative embryological study of two ornithischian dinosaurs. Nature, 1988, roč. 332, čís. 6161, s. 256 – 257.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Orodromeus na českej Wikipédii.