Preskočiť na obsah

Einiosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Einiosaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Einiosaurus procurvicornis
Sampson, 1995
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Einiosaurus bol rod stredne veľkého rohatého dinosaura, žijúceho v období vrchnej kriedy na území dnešnej Severnej Ameriky. Názov tohto dinosaura je kombináciou indiánskeho jazyka Blackfootov („býčí jašter“) a latinského druhového názvu procurvicornis, (v preklade „dopredu smerujúci roh“). Jediný druh je Einiosaurus procurvicornis.

Einiosaurus bol mohutne stavaný rohatý dinosaurus, dorastajúci do dĺžky až 6 metrov. Vyznačuje sa zavalitým telom, relatívne krátkym golierom a predovšetkým dopredu zahnutým rohom na nose. Disponoval tiež znakmi typickými pre všetky veľké a mohutné ceratopsy – krátky chvost, papagájovitý zobák a vytŕčajúce lícne kosti. Rovnako ako ostatné rohaté dinosaury, aj Einiosaurus bol bylinožravec. Keďže krytosemenné rastliny boli ešte v tomto období menej hojné než je tomu dnes, je možné, že sa tento dinosaurus živil relatívne hojnými papradinami, cykasmi a ihličnanmi. Podobne ako mnohé iné bylinožravé dinosaury, je pravdepodobné, že prehĺtal žalúdočné kamene (gastrolity), ktoré mu pomáhali tráviť veľké množstvo rastlinného materiálu.

Skica lebky Einiosaura

Einiosaurus je výlučne montanský dinosaurus a všetky jeho známe pozostatky sú v súčasnosti uložené v Museum of the Rockies v montanskom Bozemane. Najmenej 15 jedincov rôznych vekových kategórii nájdených na rovnakom mieste objavil americký paleontológ Jack Horner v rokoch 19851989. Tieto pozostatky boli pôvodne považované za nový druh Styracosaura.[1] V roku 1995, potom paleontológ Scott D. Sampson opísal tieto pozostatky, rovnako ako iný druh príbuzného ceratopsa, Achelousaura.[2]

Klasifikácia

[upraviť | upraviť zdroj]

Einiosaurus je predstaviteľom čeľade Ceratopsidae (vzdialený príbuzný rodu Triceratops), skupiny veľkých bylinožravých dinosaurov s papagájovitými zobákmi, ktoré sa vyskytovali počas obdobia kriedy na území dnešnej Severnej Ameriky a Ázii. V rámci tejto skupiny (rad Ceratopsia) je zaradený do podčeľade Centrosaurinae. Príbuznosť s členmi tejto podčeľade nie je jasná, za jeho najbližšieho príbuzného však možno považovať rod Centrosaurus, Styracosaurus a možno Pachyrhinosaurus a Achelousaurus.[3]

Životné prostredie

[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky známe fosílie Einiosaura pochádzajú z montanského súvrstvia Two Medicine a datujú sa do obdobia vrchnej kriedy (stupeň Kampán), teda zhruba pred 74,5 až 74 miliónmi rokov.[4] Fauna pochádzajúca z prostredia v ktorom žil einiosaurus bola neobvykle bohatá. V riekach a ich ústiach žilo množstvo sladkovodných rýb, vrátane žralokov, rají a jeseterov. Hojné tu boli tiež vodné obojživelníky a plazy, vrátane žiab, mlokov, korytnačiek a krokodílov. Faunu dinosaurov tvorili ornitopódy rodu Orodromeus, hadrosaury ako Hypacrosaurus, Maiasaura a Prosaurolophus, ankylosaurus rodu Edmontonia a Euoplocephalus, veľký teropód rodu Daspletosaurus (ktorý v tejto lokalite pravdepodobne predstavoval vrchol potravinového reťazca), ako aj oveľa menšie teropódy rodu Bambiraptor, Chirostenotes, Troodon a Avisaurus. O svoj habitát sa delil spolu s ďalšími rohatými dinosaurami: Brachyceratops a Achelousaurus. Einiosaurus žil v sezónnom prostredí, s teplým až polovyprahnutým podnebím.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. ROGERS, R. R.. Taphonomy of three dinosaur bone beds in the Upper Cretaceous Two Medicine Formation of northwestern Montana: evidence for drought-related mortality. PALAIOS, 1990, roč. 5, čís. 5, s. 394 - 413. DOI10.2307/3514834.
  2. SAMPSON, S. D.. Two new horned dinosaurs from the Upper Cretaceous Two Medicine Formation of Montana; with a phylogenetic analysis of the Centrosaurinae (Ornithischia: Ceratopsidae). Journal of Vertebrate Paleontology, 1995, roč. 15, čís. 4, s. 743 - 760. DOI10.1080/02724634.1995.10011259.
  3. HORNER, J. R., VARRICCHIO, D. J.; GOODWIN, M. J. Marine transgressions and the evolution of Cretaceous dinosaurs. Nature, 1992, roč. 358, čís. 6381, s. 59 - 61. DOI10.1038/358059a0.
  4. FIORILLO, A. R., TYKOSKI, R. S. T. A new species of the centrosaurine ceratopsid Pachyrhinosaurus from the North Slope (Prince Creek Formation: Maastrichtian) of Alaska. Acta Palaeontologica Polonica, 2011. DOI10.4202/app.2011.0033.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Einiosaurus
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Einiosaurus