Einiosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Einiosaurus
Einiosaurus BW.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Einiosaurus procurvicornis
Sampson, 1995
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Einiosaurus bol rod stredne veľkého rohatého dinosaura, žijúceho v období vrchnej kriedy na území dnešnej Severnej Ameriky. Názov tohto dinosaura je kombináciou indiánskeho jazyka Blackfootov („býčí jašter“) a latinského druhového názvu procurvicornis, (v preklade „dopredu smerujúci roh“). Jediný druh je Einiosaurus procurvicornis.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Einiosaurus bol mohutne stavaný rohatý dinosaurus, dorastajúci do dĺžky až 6 metrov. Vyznačuje sa zavalitým telom, relatívne krátkym golierom a predovšetkým dopredu zahnutým rohom na nose. Disponoval tiež znakmi typickými pre všetky veľké a mohutné ceratopsy – krátky chvost, papagájovitý zobák a vytŕčajúce lícne kosti. Rovnako ako ostatné rohaté dinosaury, aj Einiosaurus bol bylinožravec. Keďže krytosemenné rastliny boli ešte v tomto období menej hojné než je tomu dnes, je možné, že sa tento dinosaurus živil relatívne hojnými papradinami, cykasmi a ihličnanmi. Podobne ako mnohé iné bylinožravé dinosaury, je pravdepodobné, že prehĺtal žalúdočné kamene (gastrolity), ktoré mu pomáhali tráviť veľké množstvo rastlinného materiálu.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Skica lebky Einiosaura

Einiosaurus je výlučne montanský dinosaurus a všetky jeho známe pozostatky sú v súčasnosti uložené v Museum of the Rockies v montanskom Bozemane. Najmenej 15 jedincov rôznych vekových kategórii nájdených na rovnakom mieste objavil americký paleontológ Jack Horner v rokoch 19851989. Tieto pozostatky boli pôvodne považované za nový druh Styracosaura.[1] V roku 1995, potom paleontológ Scott D. Sampson opísal tieto pozostatky, rovnako ako iný druh príbuzného ceratopsa, Achelousaura.[2]

Klasifikácia[upraviť | upraviť kód]

Einiosaurus je predstaviteľom čeľade Ceratopsidae (vzdialený príbuzný rodu Triceratops), skupiny veľkých bylinožravých dinosaurov s papagájovitými zobákmi, ktoré sa vyskytovali počas obdobia kriedy na území dnešnej Severnej Ameriky a Ázii. V rámci tejto skupiny (rad Ceratopsia) je zaradený do podčeľade Centrosaurinae. Príbuznosť s členmi tejto podčeľade nie je jasná, za jeho najbližšieho príbuzného však možno považovať rod Centrosaurus, Styracosaurus a možno Pachyrhinosaurus a Achelousaurus.[3]

Životné prostredie[upraviť | upraviť kód]

Všetky známe fosílie Einiosaura pochádzajú z montanského súvrstvia Two Medicine a datujú sa do obdobia vrchnej kriedy (stupeň Kampán), teda zhruba pred 74,5 až 74 miliónmi rokov.[4] Fauna pochádzajúca z prostredia v ktorom žil einiosaurus bola neobvykle bohatá. V riekach a ich ústiach žilo množstvo sladkovodných rýb, vrátane žralokov, rají a jeseterov. Hojné tu boli tiež vodné obojživelníky a plazy, vrátane žiab, mlokov, korytnačiek a krokodílov. Faunu dinosaurov tvorili ornitopódy rodu Orodromeus, hadrosaury ako Hypacrosaurus, Maiasaura a Prosaurolophus, ankylosaurus rodu Edmontonia a Euoplocephalus, veľký teropód rodu Daspletosaurus (ktorý v tejto lokalite pravdepodobne predstavoval vrchol potravinového reťazca), ako aj oveľa menšie teropódy rodu Bambiraptor, Chirostenotes, Troodon a Avisaurus. O svoj habitát sa delil spolu s ďalšími rohatými dinosaurami: Brachyceratops a Achelousaurus. Einiosaurus žil v sezónnom prostredí, s teplým až polovyprahnutým podnebím.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. ROGERS, R. R.. Taphonomy of three dinosaur bone beds in the Upper Cretaceous Two Medicine Formation of northwestern Montana: evidence for drought-related mortality. PALAIOS, 1990, roč. 5, čís. 5, s. 394 - 413. DOI10.2307/3514834.
  2. SAMPSON, S. D.. Two new horned dinosaurs from the Upper Cretaceous Two Medicine Formation of Montana; with a phylogenetic analysis of the Centrosaurinae (Ornithischia: Ceratopsidae). Journal of Vertebrate Paleontology, 1995, roč. 15, čís. 4, s. 743 - 760. DOI10.1080/02724634.1995.10011259.
  3. HORNER, J. R., VARRICCHIO, D. J.; GOODWIN, M. J. Marine transgressions and the evolution of Cretaceous dinosaurs. Nature, 1992, roč. 358, čís. 6381, s. 59 - 61. DOI10.1038/358059a0.
  4. FIORILLO, A. R., TYKOSKI, R. S. T. A new species of the centrosaurine ceratopsid Pachyrhinosaurus from the North Slope (Prince Creek Formation: Maastrichtian) of Alaska. Acta Palaeontologica Polonica, 2011. DOI10.4202/app.2011.0033.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Einiosaurus
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Einiosaurus