Oviraptor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Oviraptor
Vedecká klasifikácia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Oviraptor bol približne 2 m dlhý, výrazne vtákovitý dinosaurus; primitívny zástupa čeľade Oviraptoridae. Je známy z dobrých a v podstate kompletných pozostatkov dvoch druhov, pričom poznáme aj skamenené hniezda a embryá. Žil pred 75 až 70 miliónmi rokov na území dnešnej centrálnej Ázie. Tohto dinosaura opísal americký paleontológ Henry Fairfield Osborn v roku 1924.[1]

Znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Kostra Oviraptora

Oviraptor disponoval krátkou a vysokou hlavou so zvláštne tvarovaným zobákom a veľkými pazúrmi predných končatín. Zobák nebol jedinou zvláštnosťou jeho lebky (ak vynecháme kostený hrebeň), mal totiž aj dva rohovinové výrastky na podnebí, ktorými azda lúskal potravu. Oviraptor je známy z dvoch druhov, ktoré rozlišujeme podľa tvaru kosteného hrebeňa na hlave. Jeden druh oviraptora (O. philoceratops) mal nižší kostený hrebeň. Podobný hrebeň má dnes napríklad veľký nelietavý vták kazuár. Druhý druh, O. mongoliensis, mal na hlave väčší, polkruhovitý hrebeň, dnes je však odborníkmi považovaný za osobitný rod - Rinchenia.

Väčšina vyobrazení Oviraptora je založená na pozostatkoch rodu Citipati.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Hniezdo Oviraptora

Nálezy pozostatkov rodu Oviraptor svedčia, že samice tohto rodu boli dobré matky a chránili svoje hniezda, či už pred mocným rodom Protoceratops, alebo pred piesočnou búrkou, aj za cenu smrti. Pôvodne sa myslelo, že Oviraptor požieral vajcia iných dinosaurov. Dnes sa však zdá, že sa živil mäkkýšmi, najmä vodnými, ktorým dokázal silným zobákom ľahko dolámať schránky. Nie je však vylúčené, že ako príležitostne konzumoval aj vajcia iných dinosaurov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. OSBORN, H.F.. Three new Theropoda, Protoceratops zone, central Mongolia. American Museum Novitates, Júl 1924, roč. 144, s. 12.